Prezident Zeman: Obce na Berounce ochrání před povodní místo přehrady třeba mobilní stěny

21. duben 2016

Prezident Miloš Zeman cestoval tři dny po Středočeském kraji. Co si myslí o možné stavbě nádrže na Berounce, úzké spolupráci regionu s Čínou nebo o projektu převozu několika desítek křesťanských iráckých uprchlíků do Česka, můžete slyšet v exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas.

Nově vyhlášená Chráněná krajinná oblast Brdy by měla sloužit k rekreaci a k tomu je nutné vytvořit podmínky. Lidé podle prezidenta Miloše Zemana už krásu přírody, do které předtím neměli přístup, začínají objevovat a ubytovací kapacity nestačí pokrýt poptávku.

„Samozřejmě nikdo nechce velké developerské projekty, tím méně podnikatelské baroko. Nevidím ale důvod, proč tu nepostavit noclehárnu, tedy ubytovnu, nebo nějakou krásnou dřevěnou chatu,″ poznamenal prezident v exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas.

Během třídenní návštěvy kraje odpovídal Miloš Zeman i na možnou výstavbu suché nádrže na Berounce na Křivoklátsku, proti které obyvatelé a příznivci horního toku řeky protestují. „Protipovodňová opatření se nemusí realizovat pouze a jedině formou přehrady, jsou i jiné možnosti, například mobilní protipovodňové stěny, které se velmi osvědčily v Praze,″ uvedl.

Přeměnu CHKO Křivoklátsko na národní park prezident podporuje v případě, že v jeho čele nebude zelený fanatik , ale rozumný lesník.

Hlavním tématem rozhovoru byla i úzká spolupráce Středočeského kraje s čínskou provincií S'-čchuan nebo nedávné protesty během návštěvy čínského prezidenta v České republice.

Spustit audio