Přežila pád Trojské lávky: Z toho dne si pamatuju jen ráno, na odškodnění stále čekám

30. listopad 2018 06:52

Paní Olga přežila pád Trojské lávky v Praze. V neděli to bude přesně rok, co se jí zásadně změnil život, a byl to rok náročný, mimo jiné i finančně. Paní Olga zatím pořád nedostala odškodnění od pojišťovny a vyšetřování, které by ukázalo na viníka zřícení lávky, ještě nebylo ukončeno. S reportérkou Českého rozhlasu se vrátila na Císařský ostrov do míst, kde lávka stávala.

Císařský ostrov v Praze. Rok poté. Paní Olga se pomalu rozhlíží, jakoby nevěřila tomu, že právě tady lávka stála. „Z toho dne si pamatuju jenom ráno, kdy jsme se rozhodovali, kam půjdeme, ale jinak vím pak od lékařů, od policie a od přátel to, že jsme nespadli do vody, že jsme spadli tady na ostrov.“

Paní Olga se při chůzi opírá o hůl. Zranění, která utrpěla při pádu, byla tak devastující a těžká, že budou mít trvalé následky.

„První vzpomínky, které si pamatuji, jsou cca ze Štědrého dne, protože jsem strávila měsíc na ARU v Ústřední vojenské nemocnici, kde mi zachránili život, za což jim děkuji.“

Když mluví o tom, jak náročný pro ni byl uplynulý rok, má v očích slzy. „V té době jsem byla čerstvě v důchodu s tím, že si budu užívat toho, že jsem naprosto fit a zdravá. Těšila jsem se, jak budu běhat po výstavách, po koncertech, jezdit do mé milované Francie, a to všechno tím padlo. Ztratila jsem nejen rok života.“

V pražské Troji se 2. prosince 2017 odpoledne zřítila do Vltavy betonová lávka pro pěší, zranili se čtyři lidé.

Odškodné zatím paní Olga nedostala. Přitom už musela zaplatit okolo 150 tisíc korun za pečovatelku, rehabilitace a nadstandardní péči. Nyní má za sebou náročnou operaci střev a před ní je další zákrok – operace kolena. Rehabilitace však potrvají řadu měsíců i let.

Pražští radní bezprostředně po nehodě schválili pro všechny postižené dar 50 tisíc korun, připomíná mluvčí magistrátu Vít Hofman. Více peněz ale zatím poškození při pádu lávky nedostali.

Jak se k situaci staví pražská Technická správa komunikací, popisuje její mluvčí Barbora Lišková: „V tuto chvíli probíhají jednání s pojišťovnou Kooperativa, která nás zastupuje, a jednáme o tom, že by bylo vyplaceno odškodné dříve, než bude vyšetřování ukončeno,“ řekla Radiožurnálu mluvčí pražské Technické správy komunikací Barbora Lišková.

Vyšetřovatel musí prostudovat tisíce písemností

Vyšetřování pádu lávky stále probíhá a ještě nejsou známy žádné závěry. „Případ se neustále vyvíjí, nyní vyšetřovatel disponuje relevantními výsledky různých znaleckých posudků či revizních zpráv a může se v prošetřování vydat jiným, konkrétnějším směrem než to vypadalo na začátku,“ sdělil mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Vyšetřovatel podle něj zadal celou řadu různých znaleckých posudků. „Shromáždil stovky, tisíce písemností, které se musí velmi pečlivě prostudovat,“ uvedl mluvčí policie.

Spustit audio