Při začínajícím zánětu dutin je první pomocí lavór s horkou vodou a čelenka

13. leden 2021

Ubytování i vleky na horách jsou bohužel zavřené. Pokud vyjedete na jeden den na hory alespoň na běžky, můžete se naopak vrátit s velkou rýmou nebo bolestí hlavy. Při jednodenní návštěvě, kdy si nedáte dost času na pozvolnou aklimatizaci a nejste na chladný horský vzduch zvyklí, si totiž můžete zdravotně naopak přitížit. Začínající zánět dutin nejlépe zažehnáte suchým teplem.

Babský recept jako první pomoc

Rýma pravděpodobně sama odejde a příště už budete opatrnější…Jak ale postupovat, když se problémy s rýmou vlečou a vám se nedaří se uzdravit? Musíte především zbystřit, pokud je rýma zaražená, máte stále ucpaný nos a plné dutiny a rýma nechce ven. Tady může velmi pomoci jeden „babský recept“. Napustíte teplou vodu do umyvadla, ponoříte do ní ruce až nad lokty a necháte je prohřát. Přitom inhalujete teplou páru. Rýma se většinou spustí a postiženému se uleví. Pokud ale bolí stále hlava, především v čele nebo pod očima, může začínat zánět dutin a to je velmi nepříjemné.

Nastydlé dutiny potřebují teplo

Zánět dutin poznáte jednoduchým způsobem – když se předkloníte a máte pocit, že vám praskne hlava, všechno se „navalilo“ do čela. Tady je nejdůležitější, aby dutiny nezastydly. Záněty dutin totiž nejčastěji začínají, když někde prostydnete. Stačí, aby vám foukal studený vítr nebo studená klimatizace na hlavu, a problém je na světě. Pokud byste dutiny nechaly dále v chladu, může dojít až k tomu, že v nich udělá absces nebo tzv. „hladinka“ a je pak nutné problém řešit operativně sekáním, což je opravdu velmi nepříjemné.

Čelenka jako léčba i módní doplněk

Je dobré udělat si „indiánskou čelenku“ ze starého šátku, uvázat si jí na čelo a nosit jí stále – venku i doma. Většinou se zastydlá rýma postupně uvolní a přijde úleva. Ideální je použít jako čelenku kus kožešiny nebo poprosit babičku, ať čelenku uplete ze zbytků vlny. Právě toto suché teplo je ideální. Rozhodně není vhodné na prohřátí používat například „infralampu“. To může být naopak až druhý extrém. Teplo z infralampy může být až moc intenzivní a zánět se pak rozjede ještě více.

Kapky nejsou všelék. Když nezabere čelenka, poslední záchranou jsou antibiotika

Pokud by problémy pokračovaly a navíc se objevila i teplota, je určitě na místě kontaktovat praktického lékaře. Většinou se pak předepíší kapky do nosu a antibiotika. Právě proto, aby se předešlo nepříjemným komplikacím. Ovšem samotné kapky stoprocentním pomocníkem být nemusí. Často pouze protečou nosním průduchem do nosohltanu. Při zánětu nosních dutin totiž zduří jejich sliznice, takže se do nich malých průduchem nosní kapky ani nedostanou.

Spustit audio

Související