Příbramské nemocnici chybí v listopadu dárci krve. Nové hledá i prostřednictvím výzvy na Facebooku

7. listopad 2023 16:20

Příbramská nemocnice řeší nedostatek dárců krve na listopad. S prosbou o pomoc se na ně obrátila na svém facebookovém účtu. Krevní transfuze pomáhají pacientům při operacích, úrazech, ale i závažných onemocněních. Darovat může každý zdravý člověk od 18 do 65 let. Pokud by se nemocnici zásoby krve doplnit nepodařilo, osloví jiná zdravotnická zařízení v okolí. V příbramské nemocnici natáčela reportérka Natalie Máchová.

Na jednom ze čtyř křesel na sále hematologicko-transfuzního oddělení příbramské nemocnice právě sedí paní Miluše Pilátová. Krev daruje pravidelně každé tři měsíce.

„Tenkrát jsme se rozhodli s kolegy v práci a začali jsme chodit. Už je to víc jak šest let, takže od té doby chodíme jako parta. Dneska jsem tady ale s dcerami,“ říká paní Miluše.

A právě na stálé dárce příbramská nemocnice spoléhá. Některé měsíce v roce jich ale bývá nedostatek, a to právě v listopadu nebo v únoru. Dárci totiž musí chodit na odběry v určitých rozestupech: ženy po 3 měsících a muži po 65 dnech.

Diář s objednávkami ukazuje vedoucí laborantka Marie Pilousková. „Díky výzvě se nám hlásej dárci krve, takže už jsme naplnili z poloviny to, co nám chybělo. Ještě bychom ale potřebovali tento týden a i ke konci listopadu. Uvítali bychom nějaké další dárce krve.“

Krevní challenge

Nemocnice se podle mluvčího Martina Janoty snaží motivovat k darování nové zájemce, především prvodárce. V čekárně oddělení je takzvaná zeď hrdinů, kde jsou jména dárců a třeba v červnu pro ně nemocnice uspořádala první ročník Díky!FESTu. „Pracovně to mám pojmenované jako krevní challenge. A chceme, aby tady příbramské a okolní střední školy závodily v tom, kdo bude mít za rok nejvíc dárcovských odběrů. A zase pro ně chystáme ve spolupráci s partnery nějakou cenu,“ uvedl mluvčí.

Darovat krev můžou v příbramské nemocnici lidé od pondělí do čtvrtka od půl sedmé do půl deváté ráno. Musí se ale dopředu přihlásit.

Oblastní nemocnice Příbram
autoři: Natalie Máchová , JMys
Spustit audio