Příčinou vzniku bývá špatně zvolená obuv, upozorňuje podiatr na vybočené palce

Víte, co je to vybočený palec na noze? Zdánlivě drobná potíž ztuhlého prstu neobtěžuje jen při chůzi, ale může se zkomplikovat až do závažné artrózy kloubu. Deformovanými palci přitom ve skutečnosti trpí poměrně velké množství lidí. Jak lze problém řešit?

Křivý palec se převážně objevuje u žen středního věku a postupem času se jeho stav zhoršuje. Problém spočívá ve vybočení záprstní kůstky palce spolu s postupným zakřivením prstu k ostatním. Pokud se problém dlouhodobě neřeší, může způsobit až tvorbu kostních výrůstků nebo i artrózu kloubu.

Vybočený palec je záležitost nejenom neatraktivní, ale zároveň může být i velice bolestivá. Navíc může člověku bránit v pohodlné chůzi a také komplikovat nákup bot.

„Příčinou vzniku vybočeného palce bývá špatně zvolená obuv, a to už v dětském věku. Problémem jsou zejména malé, těsné boty, boty nepohodlné, které tlačí, nebo třeba neustálé nošení výhradně kožených bot,“ říká podiatr a fyzioterapeut Pavel Kloud.

Příčinou bývají špatné návyky

Podle jeho slov jde zejména o špatné návyky, které přebíráme od svých rodičů. „Sice se často mluví a píše o fyziologické dědičnosti, ale jde především o zděděné špatné návyky - ať už při chůzi nebo při volbě obuvi,“ dodává podiatr.

Po chůzi naboso má Lukáš Findejs špinavá chodidla, ale nevadí mu to

Velice přínosné je chození naboso. „Národy, které chodí naboso, vybočenými palci netrpí. Ukazuje se tedy, že boty napomáhají různým deformitám prstů a kloubů na nohou,“ upozorňuje Pavel Kloud a doporučuje chodit bosky kdekoli je to jen možné.

Když už se ale vybočený palec na naší noze objeví, je třeba to řešit. Než však přistoupíme k operativnímu řešení, které samozřejmě je možné, měli bychom se spolu s odborníkem pokusit najít příčinu.

„Problém totiž nemusí být čistě v noze, ale může jít například o nějaký posun v kostře - v páteři, v pánevním skloubení. Příčinou ale může být i málo pohybu a celé dny prosezené v práci u počítače,“ vysvětluje Pavel Kloud.

Své nohy bychom především měli mít rádi. Měli bychom si jich pravidelně všímat a také o ně pečovat. Čas od času je prohýbat, namasírovat, promazat. A především jim kupovat pohodlné boty.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...