Příčinou vzniku bývá špatně zvolená obuv, upozorňuje podiatr na vybočené palce

Víte, co je to vybočený palec na noze? Zdánlivě drobná potíž ztuhlého prstu neobtěžuje jen při chůzi, ale může se zkomplikovat až do závažné artrózy kloubu. Deformovanými palci přitom ve skutečnosti trpí poměrně velké množství lidí. Jak lze problém řešit?

Křivý palec se převážně objevuje u žen středního věku a postupem času se jeho stav zhoršuje. Problém spočívá ve vybočení záprstní kůstky palce spolu s postupným zakřivením prstu k ostatním. Pokud se problém dlouhodobě neřeší, může způsobit až tvorbu kostních výrůstků nebo i artrózu kloubu.

Vybočený palec je záležitost nejenom neatraktivní, ale zároveň může být i velice bolestivá. Navíc může člověku bránit v pohodlné chůzi a také komplikovat nákup bot.

„Příčinou vzniku vybočeného palce bývá špatně zvolená obuv, a to už v dětském věku. Problémem jsou zejména malé, těsné boty, boty nepohodlné, které tlačí, nebo třeba neustálé nošení výhradně kožených bot,“ říká podiatr a fyzioterapeut Pavel Kloud.

Příčinou bývají špatné návyky

Podle jeho slov jde zejména o špatné návyky, které přebíráme od svých rodičů. „Sice se často mluví a píše o fyziologické dědičnosti, ale jde především o zděděné špatné návyky - ať už při chůzi nebo při volbě obuvi,“ dodává podiatr.

Po chůzi naboso má Lukáš Findejs špinavá chodidla, ale nevadí mu to

Velice přínosné je chození naboso. „Národy, které chodí naboso, vybočenými palci netrpí. Ukazuje se tedy, že boty napomáhají různým deformitám prstů a kloubů na nohou,“ upozorňuje Pavel Kloud a doporučuje chodit bosky kdekoli je to jen možné.

Když už se ale vybočený palec na naší noze objeví, je třeba to řešit. Než však přistoupíme k operativnímu řešení, které samozřejmě je možné, měli bychom se spolu s odborníkem pokusit najít příčinu.

„Problém totiž nemusí být čistě v noze, ale může jít například o nějaký posun v kostře - v páteři, v pánevním skloubení. Příčinou ale může být i málo pohybu a celé dny prosezené v práci u počítače,“ vysvětluje Pavel Kloud.

Své nohy bychom především měli mít rádi. Měli bychom si jich pravidelně všímat a také o ně pečovat. Čas od času je prohýbat, namasírovat, promazat. A především jim kupovat pohodlné boty.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.