Přikrmování ptactva má svůj smysl. Víte, co sypat do krmítka?

7. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Když někam krmítko nainstalujeme, tak se tam většinou během dvou týdnů ptáci naučí léta

Člověk je občas puzen touhou spáchat dobrý skutek a třeba krmení ptáčků v zimě k takovým skutkům patří. Jenže někdy naděláme víc škody než užitku. Čím ptáčkům přilepšit a neublížit jim poradil ředitel Národního parku České Švýcarsko a ornitolog Pavel Benda.

Nejlepší pro krmení jsou olejnatá semínka, takřka ideální jsou semínka slunečnice, které mají rádi různí ptáčci. Ale můžeme přidat mák, len nebo ořechy. A pokud se vám nechce pro ptáčky pracně louskat vlašské ořechy, stačí ty ořechy rozšlápnout a v krmítku už si to ptáci vyzobou sami.

Klasikou jsou kousky loje nebo lojové koule a válečky, které se dají koupit. Taky můžete semínka zalít do tuku v plastové krabičce nebo půlky kokosového ořechu a po zatuhnutí zavěsit na strom dnem vzhůru, aby krmení nezapadalo sněhem.

Pozor na skleněné plochy

Většinou chceme mít na krmítko výhled, abychom se mohli kochat, ale nevhodné je umístění u velkých skleněných ploch, kde ptákům hrozí i zranění. A krmítko by mělo být umístěné takovým způsobem, aby do něj nemohly kočky.

Ke krmení vodních ptáků – labutí a kachen a ani do krmítek na zahradě nikdy nepoužíváme zbytky lidského jídla, slané, kořeněné nebo plesnivé potraviny. Místo dobrého skutku byste tak mohli poškodit ptačí zdraví nebo dokonce způsobit úhyn.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...