Primář Straka: Podle rentgenového snímku většinou poznáme, zda pacient přežije

26. únor 2021 11:00

V nemocnicích v Karlovarském kraji zůstává situace složitá. Přestože se daří převážet pacienty do jiných zařízení a uvolňovat lůžka, místa se stále rychle plní. Sokolovské nemocnici se v posledních dnech lůžka podařilo uvolnit. Nápor nemocných není tak velký jako v minulosti.

„Mohu potvrdit, že zhruba čtvrtý až pátý den pociťujeme mírné snížení náporu o 20 až 30 procent. To jsou procenta, která nám uvolní ruce, můžeme nabrat síly a zvládnout situaci i bez pomoci nemocnic mimo region,“ uvedl primář interny sokolovské nemocnice Martin Straka.

Čísla nakažených neustále rostou, podle primáře by se ale situace v Karlovarském kraji měla zlepšit: „Z epidemiologického hlediska by měl být náš region na sestupu. Problém bude v regionech jiných. Tím že nám některé nemocnice opravdu výrazně pomohly, my tu pro ně budeme připraveni pomoci jim zpět.“

V poslední době v nemocnicích stále přibývá mladších pacientů, kteří potřebují intenzivní péči. Podle primáře Straky je důvodem mutace viru: „Určitě je to díky mutacím. Tohle je britská mutace. Bohužel ve hře začne být i mutace jihoafrická, které se velmi obáváme. Dokonce jsem někde četl, že prodělání klasické koronavirové infekce nebude bránit infekci tou jihoafrickou mutací, což je informace velmi zarážející a nebezpečná. Trend mladších pacientů je velký, jsou to třicetiletí, čtyřicetiletí a padesátiletí pacienti, to jsme před tím nevídali.“

Nakažlivost britské mutace je obrovská, lidé by měli být doma

Zatímco doba potřebná pro přenos nákazy koronavirem byla alespoň 15 minut, u britské mutace jde o sekundu. „Nakažlivost britské mutace je grandiózní. Lidé by měli být doma. Je to kritická situace a bez tvrdého lockdownu ji nelze zvládnout,“ upozornil Straka.

Nemoc se v případě britské mutace chová jinak. Zhoršení zdravotního stavu často přichází velmi rychle. „Její příchod jsme poznali už z rentgenových snímků. Na jaře a na podzim jsme viděli vcelku ne tak docela děsivé snímky podobné chřipkovým, ale teď v průběhu ledna a února to jsou zasněžené plíce bez vzdušné tkáně. S takovými plícemi se nedá normálně fungovat. Podle toho snímku většinou poznáme, jak ten člověk dopadne. Když je ten snímek hodně ošklivý, tak šance na přežití je minimální,“ řekl Straka.

Na otázku, co by nejvíc pomohlo, aby se situace v nemocnicích zlepšovala, Českému rozhlasu Karlovy Vary primář odpověděl: „Jsem zvyklý mluvit pravdu a v tom nehodlám ustoupit. Proč se kolem toho mlží a přímo i lže? Nejsem politik, nedokážu tohle přečíst. Co by pomohlo nám v regionu, je fyziologický vývoj epidemie, že to teď bude klesat. Určitě nám pomůže jaro, až se oteplí. Klíčovým slovem zůstává očkování.“

Více v rozhovoru:

autoři: Petr Čimpera , nkr | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio

Související