Příprava stavby středočeské D3 se příští rok zřejmě příliš neposune, ani trasa není stále jasná

18. prosinec 2013

Stavba plánované dálnice D3 ve středních Čechách se příští rok pravděpodobně o moc velký kus vpřed neposune, alespoň podle odhadů ministerstva dopravy a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Zatím stále chybí definitivní rozhodnutí, kudy dálnice povede a kdy se začne stavět.

Dálnice by měla zpříjemnit cestování řidičům z Prahy do jižních Čech a dále do Rakouska.

Silnice by podle projektantů měla zamířit z Pražského okruhu kolem Jesenice přes Dolní Posázaví na Neveklovsko. Spor o to, kudy dálnice povede, je však u soudu.

Hejtmanství se před časem obrátilo se stížností na Nejvyšší správní soud, protože mu vadí, že krajský soud dal za pravdu třem obcím, kterých by se výstavba přímo dotkla, a – zjednodušeně řečeno – plánovanou trasu zrušil. Soudní tahanice neskončí dříve jak v dubnu.

Ředitelství silnic a dálnic však také tají, jak dopadl geologický průzkum poddolovaného území kolem Jílového u Prahy, kudy má silnice vést.

ŘSD říká, že se jedná pouze o prvotní prozkoumání podloží a výsledky zveřejní nejdříve v době, až rozhodne zmiňovaný soud. Na podzim však jasně říkalo, že studie bude měsíc před koncem roku kompletně hotová. Další zpoždění tedy může stavba nabrat, když geologové řeknou, že vést silnici na poddolovaném území nebo vedle něj by bylo drahé a třeba nebezpečné.

Kraj se rozhodl už teď, že začne připravovat aktualizaci takzvaných Zásad územního rozvoje. Tento dokument doplní, zaktualizuje či částečně přepracuje. Trasa D3 tedy může v budoucnu vést nynějších naplánovanou trasou, ale také nemusí.

autor: duch
Spustit audio