Přírodní rezervace Džbán prochází přes čtyři náhorní plošiny, tři okresy a dva kraje

6. listopad 2014
Česko – země neznámá

Přírodní rezervace Džbán je svým způsobem unikátní. Spojuje dva kraje – Středočeský a Ústecký, a zároveň se se svojí rozlohou 416 kilometrů čtverečních rozprostírá přes tři okresy – Rakovník, Louny a Kladno. Není se proto čemu divit, že je tato oblast doslova rájem pro turisty.

Přitom je sem dobré spojení. Napříč rezervací prochází Poddžbánská dráha z Rakovníka do Loun. Stačí například vystoupit na stanici v obci Mutějovice a jste u jednoho z hlavních vstupů do rezervace ze Středočeského kraje.

Oblast rezervace tvoří kompaktní tektonická deska, která byla postupně erozní činností rozdělena na celkem čtyři rozlehlé náhorní plošiny oddělené údolími. Turistika tu má proto své výhody – stačí vystoupat do kopce na vybranou náhorní plošinu a poté se už může v klidu dlouhé kilometry procházet po rovině.

Cílů k výletům je to opravdu hodně – zříceniny hradů Džbán a Pravda, Kounovské kamenné řady, menhir Kamenný pastýř u Klobuk, kopec Louštín nebo vzdálenější Výrov, odkud jsou krásné výhledy. Nejkrásnější období pro návštěvu je jaro a podzim. Na jaře tu kvete množství jaterníku podléšky. Pokud sem v tomto období přijdete, uvidíte na některých místech doslova modré koberce.

Zbytky hradního příkopu zříceniny Džbán

Celá oblast je ale jedinečná i díky složení místních lesů. Najdete tu především listnaté lesy, které na podzim získávají překrásné zbarvení. Právě v této oblasti se navíc kdysi těžila tzv. Džbánská opuka, ze které je postaveno nejen mnoho místních staveb – například hrad Džbán, ale díky svému zlatavému zabarvení byla natolik oblíbená, že se dovážela i do Prahy. Právě díky džbánské opuce získala Praha přízvisko „zlatá“.

Spustit audio