Příznaky lymské boreliózy se mohou projevit nestandardně

15. květen 2024

Většina lidí je již očkována proti klíšťové encefalitidě. Z hlediska přenosu infekce klíštětem je mnohem nebezpečnější lymská borelióza, proti které zatím žádné očkování není. Díky teplému a suchému počasí je letos opět vysoký výskyt klíšťat a s tím i spojené nebezpečí infekce. Největší důraz bychom proto měli klást na prevenci. A to je důkladný oděv chránící celé tělo a včasná kontrola po návratu z přírody.

Lymská borelióza je stále aktuální a postupně modifikuje svůj průběh i příznaky. Bohužel, i když jí jednou proděláte, tělo si protilátky nevytvoří, neexistuje dlouhodobá imunita a nemoc je možné získat za půl roku nebo za rok znovu.

Ze všeho nejdůležitější je proto prevence. A to je důkladný oděv chránící celé tělo a kvalitní uzavřená obuv. Důležitá je hlavně včasná kontrola po návratu z přírody. Klíště se totiž většinou nezakousne hned, ale ještě chvíli putuje po těle. To nám dává šanci klíště zachytit ještě před jeho zákusem. A pokud se klíště zakousne, je nutné ho co nejdříve odstranit. Čím dříve se to podaří, tím menší je nebezpečí získání infekce.

V případě podezření je lepší přeléčit antibiotiky

Vyšetření krve má smysl nejdříve měsíc až 6 týdnů po zákusu klíštěte. Dříve není možné nemoc serologicky prokázat a pak může hrozit zanedbání. Nemoc včas nerozpoznáte, i když už jí v podstatě máte. Jako první varování, že nám hrozí možnost infekce, je větší zarudnutí kolem místa zakousnutí klíštěte. Jedná se z pravidla o větší červený flek s centrálním vyblednutím o velikosti od 5cm a více. Postižené místo může i svědit, případně bolí. V tom případě ihned navštivte svého lékaře, který pozná, jestli se jedná o pravděpodobnou reakci na infekci.

Je menší chyba, pokud se podá antibiotikum naslepo a nemoc se přeléčí, i když není prokázaná. Pokud podezření podle reakce kůže existuje, je lepší pacienta okamžitě přeléčit, než čekat, až nemoc přejde do druhého stadia, kdy už je léčba velmi problematická.

Infekce se může přenést i mimoklíšťově

Nemoc postihuje především klouby a projevuje se také vleklou velkou únavou. Bohužel se stále častěji onemocnění lymskou boreliózou vyskytuje, i když si je pacient jistý, že žádné klíště neměl. Minulo i stadium včasné reakce kůže v případě infekce, tedy ono známé zarudnutí okolí zákusu klíštěte.

Nemoc se také může zjistit z krve dodatečně, až když postižený trpí kloubními či jinými obtížemi. Mimoklíšťový přenos je proto pravděpodobný a lymskou boreliózu je tak možné získat i od infikovaného komára. Tuto nemoc bychom měli mít proto stále na zřeteli obzvláště přes léto.

Spustit audio