Příznaky rakoviny tlustého střeva často podceňujeme

Rakovina tlustého střeva
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Rakovina tlustého střeva

Rakovina tlustého střeva patří k choulostivým tématům, je ale nezbytně nutné o ní otevřeně mluvit. V České republice má ostatně incidence bohužel vzrůstající trend. Jak se nemoc projevuje a kolik lidí za rok postihne?

„Rakovina tlustého střeva je velmi častým problémem. V České republice je to druhé nejčastější zhoubné onemocnění, a to jak v ženské, tak mužské části populace,“ začíná rozhovor o zákeřné nemoci MUDr. Zuzana Bielčiková z Onkologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

V roce 2012 onemocnělo zhoubnými novotvary střeva 8000 pacientů a asi 4000 pacientů na toto onemocnění zemřelo. Očekává se přitom, že v letošním roce bude přibližně 8500 nových pacientů. V přibližně dvou třetinách případů se jedná o muže. Rakovina tlustého střeva se objevuje nejčastěji od 50 roku, přičemž je maximální výskyt kolem 60 až 65 roku života.

Projevy v mladším věku na základě genetických dispozic jsou spíše minoritní, přesto je samozřejmě není vhodné brát na lehkou váhu. V případě, že někteří členové vaší rodiny měli toto onemocnění, je vhodná lékařská prohlídka, která by měla potenciální problémy včas podchytit a informovat o dalších krocích.

Rakovina tlustého střeva se nejprve nemusí nijak projevovat, jelikož je střevo orgánem, kde může nádor růst a nezpůsobovat žádné potíže. V určitém objemu se potom mohou začít projevovat symptomy, které ale nejsou specifické, a tak jim člověk nepřikládá většinou větší význam. Jde například o bolest břicha, změny frekvence stolice nebo stolice změní svůj charakter (průjmy, zácpa). Jedinou formou vyšetření, které dokáže opravdu onemocnění potvrdit, je kolonoskopie.

Se Zuzanou Bielčikovou jsme si také povídali i o následných možnostech léčby. A také jsme zmínili, jak by se pacienti po léčbě rakoviny tlustého střeva měli chovat. Zuzana Bielčiková zároveň připomněla preventivní chování, které může do značné míry vzniku tohoto onemocnění předcházet.