Problém sucha trápí i střední Čechy. Voda by měla téct přes pražská potrubí

10. duben 2018
Sucho (ilustrační foto)

Rakovnicko, Berounsko a Kladensko patří k nejproblematičtějším místům ve Středočeském kraji z hlediska sucha. Co s tím? Řešení představil Miloš Petera (ČSSD), náměstek hejtmanky Středočeského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství.

Sucho obecně trápí Českou republiku a velmi vážně zasahuje i do určitých míst středních Čech. Při jeho řešení má přitom podle Miloše Petery nezastupitelnou roli stát.

„Myslím si, že stát může hodně pomoct z hlediska užitkové vody, tedy dešťové vody, vody v řekách, kde v rámci svých programů může zadržet vodu v krajině výstavbou nějakých detenčních nádrží. Dvě se připravují právě na Rakovnicku, každá řádově milion kubíků. Vedle toho samozřejmě je pro lidi důležitá pitná voda. Tam bych chtěl říct, že to začíná být trošku problém, protože zaprvé ve Středočeském kraji výrazně stoupá počet obyvatel. A s tím nešla infrastruktura.“

Právě zlepšení distribuce patří k hlavním prioritám, jak potíže se suchem řešit. „Přes pražskou infrastrukturu poteče voda do Středočeského kraje. Celý problém je od začátku, to znamená, že se už bavíme o Želivce, přivaděči do Prahy, posílení zásobníků vody, Přední Kopanina a další, zvětšení potrubí přes Prahu, aby se voda dostala do středočeského kraje v dostatečném množství.“

Jak dlouho bude trvat příprava celého projektu? A jaký je aktuální postoj Středočeského kraje v otázce spalovny v Horních Počaplech na Mělnicku? Poslechněte si celý rozhovor!
Miloš Petera
Spustit audio
autoři: Tomáš Pancíř, Martin Čuřík