Problémy s chůzí mohou pomoci vyřešit hole, berle nebo chodítka. Musíme je však používat správně

27. květen 2021

Potíže při chůzi můžeme mít z nejrůznějších důvodů. Pomoci nám s nimi mohou rozmanité pomůcky. Při jejich používání se ale raději poraďte s odborníkem.

Pomůcek při pohybových obtíží je celá řada. Pokud se nám stane úraz nebo jsme třeba po plánované ortopedické operaci, tak nám vhodné pomůcky doporučí lékař. Na specialistu je lepší se obrátit také v případě, že se nám jenom špatně chodí. „Doporučuji toto probrat opravdu s odborníkem, protože se to týká převážně starších lidí. A u starších lidí může být různé škobrtání a změny při chůzi také počátkem příznaků poměrně vážných chorob,“ radí doktorka Kateřina Cajthamlová.

Podle lékařky je také ideální si používání pomůcek natrénovat, samozřejmě pokud je to možné. Typickým příkladem je plánovaná ortopedická operace, po které nebude možné kloub či končetinu nějakou dobu zatěžovat: „Člověk by se o berlích měl naučit chodit ještě před operací, aby už to měl zažité a po té operaci, aby automaticky chodil tak, jak se má. Jinak hrozí velké nebezpečí, že si na tu nohu stoupne dříve a může si způsobit problém.“

Je hůl dobrou oporou při chůzi a které druhy se nemají raději vůbec používat? Jaký je rozdíl mezi vysokými berlemi a francouzskými holemi? To vše uslyšíte v záznamu pořadu. Poslechněte si.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.