Problémy s příjmem potravy mají už i 10leté děti

Poruchy příjmu potravy se přesouvají ze středních škol na základní. Přesto je nejkritičtějším obdobím puberta. Spouštěčem potíží může být i stres. Jak ale poznat, že náš potomek má našlápnuto k těmto problémům, které mohou končit i smrtí? Jak reagovat a kdy vyhledat odborníka? O tom si budeme povídat s ředitelkou občanského sdružení Anabell doktorkou Janou Sladkou-Ševčíkovou.

Opravdu už musejí rodiče bedlivě sledovat i děti ze základních škol? Jaká věková kategorie bývá nejčastěji ohrožena?

„Za skutečně vážně rizikové období se považuje věk od 13 do 25 let. V poslední době se však setkáváme i s dětmi z daleko nižších věkových kategorií. Jak nám ukazují statistiky, už někdy kolem 10–11 let se můžeme setkat s dítětem, s holčičkou, která má náběh na takovéto onemocnění.“

Jaké jsou varovné příznaky, kterých by si rodič měl všímat?

„Zejména u mentální anorexie je to velmi zjevné. Dítě začne manipulovat s jídlem, odmítat potravu, stravuje se čím dál méně. Začne také ubývat na váze a je velmi vybíravé v jídle. Má pocit, že všechno, co sní, jde takzvaně ‚na tloušťku‘ a myslí si, že by mohlo přibírat nad vlastní představy o své hmotnosti.“

Dá se přesně určit, kdy to ještě můžeme zvládnout sami bez odborníka a kdy už se máme zajít poradit k těm, kteří tomu rozumějí?

„Hranice je velmi tenká a není to opravdu snadné. K odborníkovi bych šla ve chvíli, kdy bych už neviděla žádnou šanci na zlepšení vlastními silami. Tedy když dítě odmítá jídlo velmi zásadně, hádá se o to, co bude nebo nebude jíst. Ve chvíli, kdy zjistím, že vyhazuje stravu, vyhazuje svačiny, nechce se zúčastnit společných večeří s rodinou a podobně. Nebo když zjistím, že si opakovaně vyvolává úmyslné zvracení.“

Vy sama jste dlouho trpěla bulimií, pak jste vydala knihu Z deníku bulimičky a pomáháte i přes Anabell. Jaké jsou šance na vyléčení?

„Říká se, že šance na vyléčení je takzvaně třetinová – třicet procent nemocných se vyléčí, třicet různě chronizuje a třicet procent umírá. V poslední době se ale často setkáváme už s hodnocením, že zhruba 40 až 60 procent nemocných má naději se vyléčit.“

autor: dkf
Spustit audio