Proč nás bolí nohy

20. únor 2020

Bolesti nohou nám mohou hodně znepříjemnit život a zvláště současné počasí může některé druhy bolesti ještě zhoršit. Proč nás nohy bolí a co s tím můžeme dělat, vysvětluje doktorka Kateřina Cajthamlová.

Nejdůležitější rada doktorky Kateřiny Cajthamlové v souvislosti s našimi nohami, i když nás právě nebolí, je: „Mějte nohy vždy v teple, to nás učily už naše babičky.“

Bolest nohou může mít řadu příčin, některé z nich si přiblížíme:

1. Způsobená úrazem nebo neurologickým problémem.

2. Způsobená revmatismem.

3. Způsobená otokem. Otoky mohou být důsledkem například selháváním srdce, žilní chorobou, hormonální nerovnováhou nebo problémy lymfatického systému.   

4. Způsobená metabolickým onemocněním, špatným prokrvováním cév.

5. Mezi další patří také bolesti kloubů a vaziva, například natažená Achillova šlacha.

Nejprve je tedy nutné diagnostikovat příčinu, proč nás nohy bolí a teprve poté zahájit správnou léčbu, popřípadě přijmout některá doporučení. Některá z nich uslyšíte v záznamu pořadu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.