Proč nedozrávají ostružiny a jablka hnijí od jádřince?
Ostružiny, jablka a krmná řepa. Těch se týkají vaše pěstitelské dotazy. První zní: "Ostružiny nám dozrávají pouze do poloviny, pak jsou samozřejmě kyselé. Kde děláme chybu?" Odpovídá Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.
„Nejspíše půjde o napadení plodů roztoči, konkrétně roztočem malinovým. Ochránit rostlinu můžete sirnými přípravky v době rašení ostružin; přípravky zasáhnou z pupenů vylézající roztoče.“
Další dotaz zní: Jablka nám hnijí od jádřince, co s tím? Ivan Dvořák říká: „Některé odrůdy, jako třeba Gloster nebo Florina, mají k těmto problémům ‚sklony‘. Ale například v loňském roce se vyskytovala jádřincová hniloba i u dalších odrůd. Objevuje se tam, kde se neošetřuje proti strupovitosti. Prakticky všechny systémové přípravky, použitelné proti strupovitosti a monilii, odpovědně použité v době, kdy plůdky mají velikost hliněné kuličky až nehtu ženského ukazováku, zabrání proniknutí spor hub do jádřince.“
A třetí dotaz: Krmná řepa mi vloni shnila, kde je chyba, jak na řepu? Ivan Dvořák: „Jedna z možností je, že jste řepu sklízeli namrzlou. Pokud ne, pak je možné, že řepa trpí srdéčkovou hnilobou. Což je nedostatek stopových prvků, v tomto případě bóru. Je tedy pozemek třeba dohnojit hnojivem s bórem. Je v Cereritu, v hnojivech se stopovými prvky Wuxal Sus Kombi Mg, Wuxal Sus Boron, Borax a podobně.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...