Proč se nedaří surfiniím a převislým petúniím? Existují tři důvody

11. srpen 2017
U plnokvětých petunií se semeníky tvoří dosti často

Přestávají vám zničehonic růst a kvést surfing a převislé petúnie? Jistě si říkáte, co děláte špatně. Existují tři možnosti. První je nedostatek výživy. Pokud sáhnete po hnojivu s vyšším obsahem dusíku, rostliny zase nastartujete. A pak stačí pokračovat hnojivy typu plod a květ.

Hnojíte pravidelně, a přesto se rostlinám nedaří? Dalším důvodem může být voda. Zejména pokud používáte vodu ze studně nebo z vodovodního řadu v oblastech, kde je voda tvrdá, můžete substrát zasolit a květiny na to reagují zastavením růstu a kvetení. Dá se to srovnat třeba vysrážením vápenatých solí už ze zálivkové vody troškou kyseliny šťavelové. Nebo jejím použitím na vysrážení vápníku v substrátu. Lžička na 10 litrů by mohla pomoct. Nebo výluh z hrabanky, z čisté kyselé rašeliny.

A třetí možnost? Petunie a surfinie, které nemají samočistící schopnost (zbavit se tvořících se semeníků), tvoří semena, což je příčinou zastavení růstu a kvetení. Rostlina vše investuje do tvorby semen. Když včas ještě zelené semeníčky odstříháte nebo odštípnete, rostlina bude nucená kvést dál.

Moderní hybridy petunií, surfinií, i drobnokvěté, mívají velkou samočistící schopnost. Pokud si z nich necháváme semena, ztrácí ji
Spustit audio
autor: Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář
  • Životní styl
  • Publicistika