Proč by se pod lískou měly pást slepice

16. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Keř může být po zkrácení vysoký okolo 2 a půl metru

Lísky jsou poměrně rychle rostoucí dřeviny. Jen stromovité typy dorůstají pomaleji. Nejrozšířenější jsou keřovité typy lísek. Lísku prořezáváme v období vegetačního klidu, nejlépe od října do března. Které větve odstraňovat a jakou výšku lísce zachovat, aby v příštím roce více plodila? Odpovídá Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:

„Lísky se obyčejně prořezávají tak, aby nebyly nijak výrazně husté. Suché, nemocné větve odstraníme raději ještě v době, kdy mají keře listy. Pokud jde o snížení koruny, pak jeden rok prosvětlíme a druhý snížíme výšku lísky. A tak to střídáme ob rok. Řidší koruna (keř) a seříznutí vede k tomu, že dřeviny lépe vyzrávají, na bočním obrostu vytvářejí více plodného dřeva.

K lepší plodnosti napomohou také slepice, zobající pod lískou. Vysbírají tak brouky nosatce, kteří jsou příčinou červivění lískových ořechů. Slepice navíc půdu pohnojí a nakypří.

Dírky v lískovém ořechu dělá brouk nosatec

Před vysazením lísky popřemýšlíme, jestli chceme mít jen jeden keř nebo více. Podle toho se pak rozhodneme pro odrůdu, která je buď samosprašná (Lombardská), částečně samosprašná (Webbova), nebo cizosprašná (Hallská, Lenka, Římská).

Pokud máme problémy s červivěním lískových ořechů, můžeme pěstovat odrůdu Hallská (s opylovačem). Má tak tvrdý obal oříšku, že se do něj nosatci prakticky neprokoušou.“

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová