Proč v létě zavlažovat ovocné stromy

9. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Při nedostatku vláhy třešně praskají

Ovocné stromy obtěžkané bohatou úrodou vydatně zavlažujeme, aby mohly své plody uživit. V období sucha přidáváme do závlahové vody i vícesložkové hnojivo. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:

„Závlaha ovocných stromů v létě je důležitá. Zejména u stromů, od kterých chceme pravidelně solidní úrodu pěkného ovoce. V suchých letech by ovoce bylo drobné, strom bez zálivky méně přirůstá, netvoří větší množství květních pupenů do příští sezony.

Pro zákrsky, čtvrtkmeny nebo štíhlá vřetena je ideální kapková závlaha

Pravidelná zálivka přispívá k tomu, že po deštích tolik nepraskají třešně, jsou větší, i když jde o velmi rané odrůdy jako je Rivan, Rychlice německá.

Vedle toho, že stromům dodáme ‚obyčejnou‘ zálivkovou vodu, můžeme doplnit přes zálivku i živiny, základní i stopové prvky. Zavlažujeme-li celou plochu pod stromy, často pod nimi nebo v meziřadí musíme sekat trávu. Trávu pak můžeme použít na mulčování ke kmenům stromů, aby se snížil výpar vody dodané zálivkou.

Aby plody dobře narůstaly, musíme v létě ovocným stromům dopřát kvalitní závlahu

Lepší z tohoto pohledu je závlaha směřovaná ke kořenům. Takzvaná kapková závlaha přináší také úsporu vody. Spotřebuje se jí mnohem méně, než když zaléváme celou plochu zahrady pod stromy, směřuje ke kořenům.“

Spustit audio

Související