Prožívat hudbu můžeme všichni, říká finalistka soutěže Global Teacher Price Olga Kovaříková

21. květen 2024

Na hudební výchově Olgy Kovaříkové rychle zapomenete, že jste ve škole. Rozhodla se nezkoušet a netestovat, ve výuce používá hravé metody a stále hledá nové přístupy k učení. Učitelka základní školy v Přerově nad Labem postoupila do finále odborné ceny pro pedagogy Global Teacher Price. Zařadila se tak mezi desítku inspirativních učitelů z celé republiky. Vyhlášení vítězů bude 30. května.

Olga Kovaříková vyučuje hudební výchovu a dějepis, kromě toho je autorkou blogu Hravá dějeprava a také aktivní muzikantka. Slyšet ji můžete hrát na kontrabas v kapele Jazzpot. Ovšem dnes si bude s dětmi z páté třídy hrát v hodině na krokodýly a rybičky. Díky tomu školáci zvládnou složitý rytmus i zpěv, protáhnou si tělo a ještě se u toho zasmějí. Hodina uběhne neuvěřitelně rychle. Na zlobení a vyrušování si nikdo nevzpomene.

Důležitou součástí vyučování je důkladná příprava. Nápady na zpestření výuky dějepisu Olga Kovaříková sdílí prostřednictvím blogu Hravá dějeprava. V hodinách potom s dětmi hraje únikové hry, skládá pexeso nebo pátrá po detailech historických událostí. Na hudební výchovu vytahuje ze skříně ozvučná dřívka, xylofony, zvonkohry a další pomůcky. „Bude virvál,“ směje se Olga Kovaříková a bere do ruky větvičky ozdobené kovovými zátkami od lahví. Jednoduchý hudební nástroj bude udávat rytmus rybičkám.

„Hodně v hudební výchově pracujeme s pocity, s tím, jak tu hudbu děti prožívají.“ Škola na výuku hudební výchovy dokonce pořídila pro žáky ukulele a děti se tak v hodinách naučí základům hry. „Rozvíjíme často i propojování pravé a levé hemisféry, protože když děláme činnostní hudební výchovu, tak žáci musí vyloženě zapojovat svoje tělo do té hudby,“ bere do ruky metr a půl dlouhé pruty, přes které budou děti do rytmu skákat. „Někdy to může být velká výzva, ale zároveň si odpočinou a nějakým způsobem zrelaxují od kognitivně náročnější výuky v jiných předmětech.“

Co si Olga Kovaříková myslí o výuce hudební výchovy? Může umět každý hrát na hudební nástroj a zpívat? A co se dětem na hodinách líbí nejvíc? Poslechněte si v reportáži Báry Kvapilové.

Spustit audio