Průzkum: 80 procent hlasujících bude pro vstup do EU

23. květen 2003

K volebním urnám v referendu o vstupu naší země do Evropské unie by měla za tři týdny přijít nadpoloviční většina oprávněných voličů. Jak zjistily agentury STEM a TNS Factum, 80 procent z nich je přitom rozhodnuto hlasovat pro začlenění do EU. Lidé teď ve vstupu do unie vidí spíše výhody než nevýhody.

Lidé vítají hlavně volný pohyb osob v EU a předpokládají, že to přinese šance pro naši ekonomiku. Podle šéfa STEMu Jana Hartla doufají, že členství v unii bude přínosem i v dalších oblastech. "Podle jejich názoru bude lepší, efektivnější systém státní správy během několika let, kvalitnější školství, efektivnější zdravotnictví, soudy budou konečně soudit včas a lépe, úředníci nebudou tolik obtěžovat lidi."

Obavy naopak Češi mají z toho, že podraží řada věcí a služeb, a tím se sníží jejich životní úroveň.

Průzkumy agentur TNS Factum a STEM napovídají, že k plebiscitu přijde až 60 procent občanů. Mezi ty, kteří se referenda nezúčastní, patří podle ředitele TNS Factum Jana Herzmanna především lidé, kteří se nedokážou v dané problematice orientovat, o politiku se nezajímají a většinou se ani neúčastní voleb.

"Druhou skupinou, která má motiv nepřijít, jsou ti, kteří mají pocit, že věc je rozhodnutá a že i kdyby referendum dopadlo jakýmkoli výsledkem, tak politická sféra vstup do unie prosadí. To jsou lidé, kteří se mýlí, ale přesvědčit je o tom, že na jejich hlasech záleží, není tak úplně jednoduché," uvedl Herzmann.

O přijetí či odmítnutí přístupové smlouvy s Evropskou unií budou občané rozhodovat 13. a 14. června.

autoři: vih , mta
Spustit audio