Průzkum: nejoblíbenějším velikonočním zvykem je zdobení bytu, nejméně oblíbeným je návštěva kostela

19. duben 2019 09:01

Ve srovnání s rokem 2015 se více lidí o Velikonocích věnuje úklidu a barvení vajíček. „Připravují prostírání, ozdoby, kočičky nosí a podobně. S tím úzce souvisí hned druhá nejčastější činnost, což jsou vycházky do přírody,“ vysvětluje socioložka Medianu Blanka Vančurová. Nejméně oblíbeným zvykem je potom návštěva kostela. Vyplývá to z průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas.

Pro největší část, téměř 40 procent, dotázaných jsou Velikonoce symbolem jara. Například v roce 2009 si to ale myslela polovina lidí a v roce 2015 potom pouze necelá třetina.

„Zřejmá je souvislost se silou projevů jara před Velikonoci – v roce 2009 se v tomto období teploty pohybovaly kolem 20 stupňů, naopak v roce 2015 sněžilo a teploty nepřesahovaly 8 °C,“ píše se v průzkumu, podle kterého zároveň tuto odpověď zaškrtly především ženy.

Čtvrtina respondentů pak odpověděla, že Velikonoce jsou pro ně prostě jen prodloužený víkend a možnost trávit víc času s rodinou. Téměř 25 procent z nich si potom myslí, že jsou to nejvýznamnější křesťanské svátky. Nejméně, bezmála patnáct procent, lidí odpovědělo, že je to svátek jako každý jiný.

Pro většinu lidí jsou Velikonoce symbolem příchodu jara.

Zavedení Velkého pátku jako svátečního dne podle Vančurové z Medianu nemělo na vnímání Velikonoc jako křesťanského svátku příliš velký vliv. „Ty náboženské svátky i přesto, že byl Velký pátek uznáván jako státní svátek, pořád ještě nejsou v mysli lidí preferovány nebo na prvním místě,“ říká.

Zvykem je zdobit byt

Vajíčka o Velikonocích barví přes šedesát procent oslovených. Stejný počet lidí pak drží zvyk polévat chlapce vodou nebo šlehat dívky pomlázkou. Tu si ale vlastnoručně plete jen necelých čtyřicet procent dotázaných. Zvyky obecně nejvíce dodržují vysokoškolsky vzdělaní lidé, kteří také nejčastěji chodí na procházky. Celkově právě návštěva příroda je druhou nejoblíbenější aktivitou respondentů. Vybralo ji 69 procent z nich.

Nejoblíbenějším vánočním zvykem je výzdoba bytu. Na druhém konci žebříčku je potom návštěva kostela.

Úplně nejvíc - tři čtvrtiny lidí si o jarních svátcích zdobí byt, říká socioložka. „Připravují prostírání, ozdoby, kočičky nosí a podobně. S tím úzce souvisí hned druhá nejčastější činnost, což jsou vycházky do přírody,“ vysvětluje. Nejméně pak svátky „prožívá“ mladá generace.

„Ve srovnání s rokem 2015 je zřejmý pokles dodržování většiny křesťanských či „jarních“ tradic spjatých přímo s Velikonocemi. Oproti minulému roku však většinou došlo ke zvýšení zájmu, především se zvýšil podíl těch, kteří podnikají vycházky do přírody a navštíví kostel. Vyšší zájem je patrný i u velikonočního úklidu a vlastnoručního barvení vajíček,“ uvádí průzkum.

Dotazování provedla agentura Median tento týden na vzorku více než tisíce respondentů.

Spustit audio