První cestující se v Praze svezli po nové tramvajové trati na Sídliště Dědina. Pravidelný provoz tam začne v pondělí

22. říjen 2023

Pražský Dopravní podnik v neděli odpoledne slavnostně otevřel nově vybudovanou tramvajovou trať do Sídliště Dědina. Koleje navazují na dosavadní konečnou v obratišti Divoká Šárka. Nový úsek má pět párů zastávek a měří asi dva a půl kilometru. Pravidelný provoz tam zahájí v pondělí.

Nová trať se stavěla od poloviny loňského července a měla stát zhruba 840 milionů korun. Podle městské části Praha 6 by se měla se zprovozněním tramvajové tratě výrazně zlepšit pravidelnost autobusové i individuální dopravy v Evropské ulici.

Trať o délce 2,3 kilometru s pěti páry zastávek vede z nynější smyčky v zastávce Divoká Šárka po Evropské a poté zahýbá do Vlastiny ulice, kde bude do listopadu vysazeno 170 stromů.

Provoz na nové trati zahájily jízdy historických tramvají

Na konci kolejí na sídlišti Na Dědině vznikne parkovací dům pro 290 aut, který nahradí parkovací místa, která zanikla kvůli stavbě. Bude fungovat pro rezidenty v režimu modrých zón. Termín stavby parkovacího domu zatím není znám. V dalších týdnech se u trati ještě budou provádět dokončovací práce, uvedla městská část. Kvůli neprůchozím chodníkům bude do prosince uzavřený jízdní pruh do centra, a to od 9 do 18 hodin.

Do února příštího roku bude provoz v této části města omezovat také výstavba trolejbusového trakčního vedení pro linku 119 vedoucí na letiště. Městská policie Prahy 6 chystá v příštím týdnu kvůli novému tramvajovému provozu přednášky pro děti o bezpečnosti.

Od pondělí proto dojde v této souvislosti v provozu Pražské integrované dopravy k několika trvalým změnám a úpravám. Například tramvajové linky číslo 20 a 26 budou prodlouženy o úsek Divoká Šárka – Vlastina – Sídliště Na Dědině – Ciolkovského – Dědina.

V obou směrech budou zřízeny zastávky:

Divoká Šárka: v ulici Evropské, u křižovatky s ulicí Libockou

Vlastina: v ulici Vlastina, u křižovatky s ulicí U Silnice

Sídliště Na Dědině: v ulici Vlastina, u křižovatky s ulicí Žukovského

Ciolkovského: v ulici Vlastina, u křižovatky s ulicí Ciolkovského

Dědina: v ulici Drnovské, u křižovatky s ulici Dědinskou

V případě autobusů linka číslo 108 pojede po trase Dejvická – Divoká Šárka, linka číslo 225 po trase Velká Ohrada – Sídliště na Dědině a na lince číslo 300 (Kladno – Praha) jsou nově zavedeny vložené spoje v úseku Nádraží Veleslavín – Nové Vokovice

Pražský dopravní podnik kromě této trati letos dokončil i trať z Modřan do Libuše a z Barrandova do Slivence.

autoři: Věra Hájková , Von
Spustit audio