První návrhy sokolského kroje vytvořil Josef Mánes. Kvůli košili se sokolové pěkně rozhádali

8. červen 2018

Sokolský kroj ještě sokola nedělá. Kdo nemá sokolského ducha, tomu prý ani kroj nepomůže. Nicméně sokolský oděv má zajímavou historii.

„Vznikl v roce 1863, kdy zakladatelé Tyrš a Fügner přišli s myšlenkou jednotného stejnokroje pro sokoly,“ říká kurátorka Národního muzea Šárka Rámišová. „Inspirovali se národním krojem – čamarou, protože přeci jenom sokol se vztahoval k národní myšlence a vlastenectví, takže chtěli do svého kroje zakomponovat vlastenecké prvky.“

V současnosti sokolové nosí při slavnostních příležitostech kroje, které mají podobu ze 30.let minulého století. Sokolský kroj tvoří jezdecké kalhoty s vysokými holínkami, červená košile se stojáčkem a sako s ozdobným zapínáním. Součástí kroje je také čapka ozdobená sokolím pérem.

Červenou košili navrhl Jindřich Fügner, kterého inspiroval italský revolucionář a vlastenec Garibaldi. Červená barva tehdy budila mezi sokoly velké emoce. „Košile se mužům zdála velmi zženštilá a mnozí kvůli červené košili chtěli odejít ze sokola anebo ji nechtěli oblékat na veřejná vystoupení,“ říká Šárka Rámišová. „Naopak mnoho mladých to přivítalo a kvůli červené košili začali do sokola vstupovat.“

Sokolské kroje jsou ušité z tuhého lodenu a připomínají vojenskou uniformu. Za dob Tyrše a Fügnera byly kalhoty ušité z tenké látky. „Kalhoty se nosily zasunuté v měkkých holínkách. Nebyly to holínky jezdecké. A cvičilo se v kalhotách a v červené košili. Látka byla tenká, takže nebyl problém, že by se člověk zpotil,“ popisuje sokolský vzdělavatel Vladimír Richter.

Po roce 1989 vznikl nový slavnostní sokolský oděv. Většina sokolů ale zůstává věrná historickým krojům. V sokolských rodinách se kroj dědí z generace na generaci.

Starosta Sokola Šestajovice Jakub Otáhal ještě na sletu v roce 2012 cvičil za Sokol Vřesovice. Letos už se chystá s rodinou na slet pod praporem znovuzaloženého Sokola Šestajovice
Sokolové si potrpěli na detaily. Muzeum Dobříš má v expozici rukavičky z bílé kozinky, které si dámy oblékaly na plese při příležitosti XI. Všesokolského sletu v roce 1948
Starosta Sokola Šestajovice Jakub Otáhal koupil před lety historický kroj přes internet, další členové si nechali repliku kroje ušít
Spustit audio