První týdny republiky

Dva národy ve společné zemi. Snaha o soužití Čechů a Němců se definitivně rozbila podepsáním Mnichovské dohody

3. listopad 2023
Předchozí díl
Následující díl

Zatímco Čechům přinesl 28. říjen 1918 nový stát, víru v budoucnost a nadšení, většina Němců na území Československa pociťovala zklamání a frustraci. Už v roce 1918 Němci vyhlásili čtyři separatistické provincie. Dali tak najevo, že nechtějí být součástí Československa. Zklamání a frustrace německé menšiny v Československu se staly podhoubím pro vznik Sudetoněmecké strany v čele s Konradem Henleinem v roce 1933. 

„Za 20 let se naučili v tom státě žít, jak oslovit voliče. Byli schopni postavit stranu, která dopředu deklarovala, že je stranou všech Němců,“ vypráví historik Vojtěch Kessler. V prvních fázích byl jejich jediný politický cíl, aby se německý element v tom státě stal natolik silným, aby ho mohl ovlivňovat, ne-li rozbít. Což se jim nakonec vlastně povedlo.“

autoři: Lucie Korcová , vma
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.