Radko Kubičko: Rozpad ANO odchodem výrazných tváří nehrozí, ale problémy ano

4. duben 2023

Pokud nějaká strana přijde hned o dva velepopulární politiky, zpravidla je před velkou krizí a rozpadem. V případě hnutí ANO a severomoravských politiků Iva Vondráka a Tomáše Macury to není nijak aktuální. Strana se jich vcelku lehkomyslně zbavila a jede se dál. Předseda Andrej Babiš a jeho korunní princové mají věci stále pevně v rukou.

Příčinou nestandardního vývoje je zajisté nestandardnost samotného politického subjektu, který nevznikal zdola z krajů, jak by bylo obvyklé, ale z ústředí skupiny Agrofert v Praze na Chodově.

Čtěte také

Babiš prostě ANO založil, financoval a vyzval osobnosti, aby za něj kandidovaly. Stalo se tak i v případě Vondráka a Macury, kteří svou popularitu mohli vybudovat opravdu právě díky Babišovi a asi se zase tak moc nediví, že se jich po kritice chce zbavit.

Udělala by to ale mimochodem každá strana, kdyby se tolik odchýlili od její politiky, jako bezesporu byla neloajalita vůči prezidentské kandidatuře předsedy. Jejich odchod je tak nakonec zcela logický.

Omezená popularita šéfa ANO

Ale logický by byl zřejmě i bez toho, oba politikové, kteří se nakonec emancipovali od svého původního chlebodárce, nepřijali postupný politický přesun hnutí doleva.

Čtěte také

V prvních volbách většinově volili ANO původní voliči pravice, kteří spatřovali naději v úspěšném podnikateli a bojovníkovi proti korupci. Po jejich následném zklamání začal Babiš přetahovat voliče levice, co bylo paradoxní k jeho profilu miliardáře.

Vondrák a Macura se nyní snaží najít svůj politický profil. Nebudou to mít jednoduché, na středopravu je tlačenice. Mohli by se tak přidat ke stávajícím stranám než vytvořit nějakou další vlastní.

Zatím se svou místní popularitou pracují obezřetně a snaží se setrvat ve svých funkcích, do kterých je původně nominovalo ANO a nyní je tam už přirozeně nechce. Už na začátku své nové samostatné politické kariéry budou muset projevit taktické schopnosti.

Čtěte také

Do příštích voleb mají ještě dost času, ale bude zajisté záležet na tom, jestli se ve svých funkcích udrží. A na míře osamostatnění. Přece jen je třeba připustit, že značná část voličů je volila kvůli nim samotným, ale nemalá také díky Babišově značce. Nyní budou muset najít vlastní podobu.

Hnutí ANO ale bezesporu musí zpytovat svědomí, že se tak lehce zbavilo regionálně populárních tváří. Na jeho profilu aktuálně levicové strany se tím ale nezmění nic, spíše ji to posílí. Druhým voličským problémem každé strany je nečitelnost, když mluví více zcela rozdílnými hlasy.

Radko Kubičko, komentátor Českého rozhlasu Plus

Největší problém ale stále zůstává, je jím předseda ANO osobně. Jeho popularita v některých voličských skupinách je nesporná, ale omezená. Nemá další voličský a zejména koaliční potenciál. Dokonce i jako opoziční politik budí kontroverze v samotných opozičních kruzích. Jeho možní nástupci nejsou žádní autentičtí levicoví politikové, kteří by nastolený směr přirozeně udrželi.

Rozpad ANO zatím odchodem ostravských politiků nehrozí. Politická budoucnost pragmatického hnutí, které loví voliče tam i onde, je ale málo jistá.     

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.