Radvan Bahbouh: Štěstí se skrývá v dobře prožitém okamžiku
S psychologem, lékařem, matematikem a koučem doc. MUDr. Mgr. Radvanem Bahbouhem, Ph.D. jsme si povídali o tom, v čem spočívá psychologie štěstí.
Probírali jsme, co v nejlepších chvílích našeho života prožíváme. Mluvili jsme o tom, jak pro nás mohou být tyto okamžiky přínosné, i když už skončily. A věnovali jsme se tomu, co nás naopak od štěstí vzdaluje.
Slovo štěstí je zrádné. Psychologie se mu až donedávna vyhýbala, a tak s ním bylo možné se setkat spíše v pochybné nebo nedůvěryhodné společnosti.
Co nás ke štěstí přibližuje?
Psychologie štěstí je dnes uznávaný obor, který vládne řadou zajímavých postřehů o tom, co pocity štěstí podporuje a co nás od štěstí naopak vzdaluje.
Podle Radvana Bahbouha by mělo být cílem každého sebekoučování štěstí. Je jednorázově dosažené, ale neustále vytvářené.
Cíle – ať už je to zlepšení v čemkoli – jsou zaměnitelné. Jsou to spíše příležitosti k tomu, něčemu se věnovat. Při formulaci cílů je třeba pouze rozhodnout, zda danou oblast chceme a můžeme změnit. A co naopak přijmeme takové, jaké to je.
Máme tři základní zdroje štěstí
V životě máme tři základní zdroje štěstí. Můžeme na něco hezkého vzpomínat, můžeme něco hezkého prožívat a můžeme se na něco hezkého těšit.
V naší mysli pak jako stopa těchto chvil zůstanou obrazy, ke kterým se můžeme kdykoli vracet. Tuto obrazotvornost můžeme nechat ladem, anebo ji můžeme rozvíjet.
„Navzdory tomu, že mohou přijít a určitě přijdou doby horší, nám nic nevezme bohatství skryté v dobře prožitém okamžiku. A pokud to víme, můžeme tyto hezké okamžiky vyhledávat a vychutnávat. Tak jako malíř hledá a pak malbou vychutnává přírodní scenérie,“ uzavírá Radvan Bahbouh.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.