Radvan Bahbouh: Štěstí se skrývá v dobře prožitém okamžiku

19. březen 2013

S psychologem, lékařem, matematikem a koučem doc. MUDr. Mgr. Radvanem Bahbouhem, Ph.D. jsme si povídali o tom, v čem spočívá psychologie štěstí.

Probírali jsme, co v nejlepších chvílích našeho života prožíváme. Mluvili jsme o tom, jak pro nás mohou být tyto okamžiky přínosné, i když už skončily. A věnovali jsme se tomu, co nás naopak od štěstí vzdaluje.

Slovo štěstí je zrádné. Psychologie se mu až donedávna vyhýbala, a tak s ním bylo možné se setkat spíše v pochybné nebo nedůvěryhodné společnosti.

Co nás ke štěstí přibližuje?

Psychologie štěstí je dnes uznávaný obor, který vládne řadou zajímavých postřehů o tom, co pocity štěstí podporuje a co nás od štěstí naopak vzdaluje.

Majitel vozu (ilustrační foto)

Podle Radvana Bahbouha by mělo být cílem každého sebekoučování štěstí. Je jednorázově dosažené, ale neustále vytvářené.

Cíle – ať už je to zlepšení v čemkoli – jsou zaměnitelné. Jsou to spíše příležitosti k tomu, něčemu se věnovat. Při formulaci cílů je třeba pouze rozhodnout, zda danou oblast chceme a můžeme změnit. A co naopak přijmeme takové, jaké to je.

Máme tři základní zdroje štěstí

V životě máme tři základní zdroje štěstí. Můžeme na něco hezkého vzpomínat, můžeme něco hezkého prožívat a můžeme se na něco hezkého těšit.

Let balónem je neobvyklý zážitek

V naší mysli pak jako stopa těchto chvil zůstanou obrazy, ke kterým se můžeme kdykoli vracet. Tuto obrazotvornost můžeme nechat ladem, anebo ji můžeme rozvíjet.

„Navzdory tomu, že mohou přijít a určitě přijdou doby horší, nám nic nevezme bohatství skryté v dobře prožitém okamžiku. A pokud to víme, můžeme tyto hezké okamžiky vyhledávat a vychutnávat. Tak jako malíř hledá a pak malbou vychutnává přírodní scenérie,“ uzavírá Radvan Bahbouh.

autoři: Alima Martinová , Radvan Bahbouh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?