Rath podpořil postup VZP proti nemocnicím

9. červen 2003

Více peněz do zdravotnictví nyní reálně a rychle přinese jen sociálně citlivá finanční spoluúčast pacientů - tvrdí prezident České lékařské komory David Rath. Ten dal zároveň za pravdu Všeobecné zdravotní pojišťovně v jejím postupu vůči nemocnicím. VZP od nich požaduje vrácení 836 milionů korun z přeplatků za péči v loňském druhém pololetí. Prezident komory si myslí, že je to vina vedení nemocnic.

"Když se hovoří, že jsou nemocnice, které budou vracet celou svoji měsíční zálohu, čili dá se říci, že vlastně loni jeden celý měsíc nepracovaly, ... tak v tu chvíli by ten ředitel měl být na hodinu vyhozen a hospodaření nemocnice by mělo být podrobeno analýze."

Jen to ale podle prezidenta lékařské komory Davida Ratha ztrátu Všeobecné zdravotní pojišťovny nevyřeší. Pokud pojišťovna urychleně nezlepší svou platební morálku a ministerstvo zdravotnictví neprovede nutné systémové změny, chce Rath jednat s premiérem Vladimírem Špidlou.

"Současně začneme zvažovat i takové kroky, pokud by se platební morálka VZP dále zhoršovala, tak celou situaci předáme našim právníkům s otázkou, zda nejsou naplněny podmínky vyhlášení konkursu na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu," pohrozil šéf ČLK.

O situaci kolem největší zdravotní pojišťovny v zemi ráno mluvila ministryně zdravotnictví Marie Součková s premiérem Špidlou. Podle šéfky resortu by VZP neměla chtít od nemocnic 836 miliónů naráz, ale měla by jim umožnit postupné splácení dluhů. Součková se chce co nejdříve sejít také s ministrem financí a s ředitelkou Všeobecné zdravotní pojišťovny a situaci s nimi řešit.

VZP je ve finanční tísni, protože jí podniky na pojistném dluží 13 miliard korun. Z tohoto důvodu se opožďují její platby především ambulantním lékařům a ti se následně dostávají do problémů. Pojišťovna proto žádá nemocnice, aby jí vrátily peníze, které dostaly navíc na zálohách. Pokud tak neučiní, sama jim je v půlce prázdnin strhne ze zálohových plateb.

autoři: mri , mta
Spustit audio