Referendum ve Všenorech: lidé rozhodli, že stavět se nebude

13. leden 2018
Referendum

V části Všenor u Prahy investoři nebudou stavět několikapatrové bytové domy nebo například obchody. Rozhodli o tom místní obyvatelé v referendu, které obec spojila s prezidentskými volbami.

Dohromady lidé odpovídali na čtyři otázky. Týkaly se možné výstavby v lokalitách Krijcos a Plzeňka. Právě o tyto části obce má zájem několik soukromých investorů. „Referenda se zúčastnilo zhruba 900 voličů, z toho cca 700 bylo proti výstavbě. V této lokalitě se nebudou žádné byty ani případná sportoviště,“ potvrdil Českému rozhlasu rozhodnutí účastníků referenda, starosta Všenor Zdeněk Seidler (nezáv.)

Starosta zároveň dodal, že výsledek referenda respektuje. Sám byl ale pro to, aby ve zmíněných lokalitách nějaké komerční plochy vznikly, protože podle něj v obci chybí. Upozornil taky na to, že dětská a praktická lékařka ordinují v budově školy a prostory žákům taky zabírá kadeřnictví. Škola přitom podle starosty zápasí s nedostatkem kapacity.

To si ale nemyslí sdružení Všenory 2020, které referendum iniciovalo. Podle zástupců sdružení byly Všenory desítky let proslulé zástavbou rodinných domů a vil. Masivnější zástavba by podle nich zkazila ráz obce.

Výsledek referenda je pro vedení obce závazný. Referendum totiž splnilo zákonem stanovené podmínky. Podle nich se musí zapojit aspoň 35 procent oprávněných voličů. Ve Všenorech tak muselo hlasovat nejméně 490 ze zhruba 1400 oprávněných voličů. Zastupitelé se rozhodnutím obyvatel budou řídit při tvorbě nového územního plánu.

Spustit audio
  • Aktuální dění
  • Zpráva