Rekordní sbírku berušek nashromáždila Denisa Karešová z Mladé Boleslavi

29. březen 2021, aktualizováno
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Paní Denisa má ve sbírce okolo 1200 berušek

Berušky sbírá od 18 let. Má jich přes tisíc, v různých podobách, velikostech, z různých materiálů. Berušky většinou pocházejí od nás, ale ve sbírce se objevily i zahraniční berušky: z Velké Británie, Ruska, Holandska, Bulharska, Chorvatska, Řecka, Španělska nebo Egypta. Sbírka Denisy Karešové je zapsaná v České knize rekordů.

Jedna z vitrín s beruškami.

Berušky jsou plyšové, dřevěné, keramické, sádrové, taky čokoládové a perníkové, berušky na klíček, na svíčkách, na hudebních nástrojích, berušky, které pokyvují hlavou. Nejmenší je ta z korálků nebo malinká dřevěná, která se prodává v květinářství. Největší plyšová beruška má metr na délku. Trička, ponožky, náušnice, náhrdelník, žabky nebo povlečení ve sbírce také zdobí berušky.

Povlečení s beruškami

Zajímavé je, že málokterá beruška má opravdu sedm teček, spíš jich mají víc. Mnohem hůř se shánějí „beruščí“ kluci, těch má Denisa jen málo.

Sběratelka nové kousky nejčastěji získává od příbuzných a přátel. Její sbírku také rozšířil dar paní Vlastníkové z Prahy, která Denise věnovala svou malou kolekci 50 berušek. Denisa Karešová sbírku neustále rozšiřuje, nyní, díky malé dcerce, rychlejším tempem.

Největší beruška má metr na délku

Údaj o rekordní sbírce byl zaznamenán do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov 30. prosince 2015.

autor: Jolana Nováková | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související