Restované špecle s kuřecím masem a špenátem ochutnala i Leona Machálková

Restované špecle s kuřecím masem a špenátem

V pražské restauraci Tována na iluze vaří jídla pojmenovaná po filmových hvězdách a komediích z první republiky. Kuchař Kostas Vulgaridis naučil Naďu Konvalinkovou a Patrika Rozehnala připravovat restované bavorské špecle s kuřecím masem a špenátem. Na ochutnávku dorazila i zpěvačka Leona Machálková.

Restované bavorské špecle s kuřecím masem a špenátem

300 g kuřecích prsou
200 g špenátu
1 šalotka
1 až 2 stroužky česneku
tymián
sůl
pepř
olej

Na špecle:
5 vajec
250 g hladké mouky
muškátový květ
sůl

Postup:

Do mísy rozklepneme vajíčka, přidáme mouku, osolíme a přidáme špetku muškátového květu. Ze surovin si připravíme těsto, které by nemělo mít ani příliš řídkou, ani příliš hustou konzistenci.

Jak se vyrábějí špecle? Přes zvláštní síto

V kastrolu uvaříme osolenou vodu. Pomocí cedníku na halušky protlačíme těsto do vařící vody. Poté, co vyplavou, je vaříme přibližně minutu. Celkem je to přibližně dvě až tři minuty. Uvařené špecle zchladíme v ledu nebo alespoň studené vodě. Zastavíme tím var, nebudou už dále měknout a vydrží do závěrečného restování.

Kuřecí maso nakrájíme na kostičky nebo nudličky, osolíme a opepříme. Na rozpálené pánvi orestujeme maso na oleji, přidáme nakrájenou šalotku, nadrcený česnek a nakrájený špenát. Přidáme trochu tymiánu. Můžeme také podlít připraveným kuřecím vývarem. Nakonec promícháme se špeclemi a podáváme.

Do kuřecího masa jsme přidali i špenát

Kostas Vulgaridis

Řek, který se narodil řeckým rodičům v Česku, vyrůstal odmala u nás. Doma se vařilo více česky než řecky. Vyučil se kuchařem v Kroměříži. Rád připravuje maso a ryby. Sám má rád těstoviny, saláty nebo kuřecí a hovězí maso. Je svobodný a dnes vaří v podniku s názvem Továrna na iluze v Praze vedle Židovského hřbitova.