Richard Jaroněk: Nejbrutálnějšími zabijáky jsou psi hyenovití, natáčet mezi nimi ale můžete

9. leden 2023

Cestovatel a fotograf tvrdí, že zvířata musíte perfektně poznat. „My normálně nejsme na jejich jídelníčku. Ale když si postavíte stan v cestě, kudy chodí hroši, tak vám po něm přejde deset hrochů.“

Richard Jaroněk cestuje zejména do Afriky, kde – sečteno na dny – strávil už sedm let a podnikl na 110 cest. Přes zimu však bývá v Česku a jak říká, pasuje se na mazáka. „Promazávám ty miliony fotek.“ Napsal sedm knih a připravuje devadesátiminutový dokument, pro který sbíral materiál tři a půl roku. Natáčeli záběry z buše, jak zvířata loví, jak se chovají nebo jak si hrají jejich mláďata. „Po citlivém prostřihání bude film vhodný i pro děti,“ ujišťuje cestovatel.

Alex Mynářová s knihou cestovatele a fotografa Richarda Jaroňka

Lev je nejlínější, levhart je solitér

Každý by řekl, že nejkrutější je lev. Podle Jaroňka jsou ale nejbrutálnějšími zabijáky psi hyenovití. „Oni běží třeba dvě hodiny v kuse padesátikilometrovou rychlostí. Uštvou i mnohem větší zvíře, třeba antilopu kudu, a ta brutalita je v tom, že oni ji nedokážou prokousnout, tak ji trhají zaživa. Ale to je příroda.“

Natáčet psy hyenovité se nebojí. „Ten pes je jinak mírumilovný. Není zaznamenán příklad, že by napadl člověka. A oni nás tam klidně přeskakovali a očůrávali. Lev je bez diskuse nejlínější zvíře, proválí se 20 hodin denně a nejblíž se k němu můžete přiblížit tak na 30 metrů. I tak musíte tu smečku perfektně znát, abyste mezi ně nevstoupili. Ke komu se nedá nikdy jít, je levhart. To je těžký solitér.“

Před mnoha lety mu levhart zabil kamaráda. „Pokud už levhart jednou zaútočil na člověka, musíte ho zastřelit. Je to strašná škoda, ale jak už to jednou zkusil, mohl by začít napadat lidi.“

Zvířata musíte perfektně poznat

Richard Jaroněk dal žralokovi pusu na čumák, žralok se do něj i několikrát zakousl, přesto strachem netrpí. „Pud sebezáchovy moc nemám, to je se mnou takové divné. Musíte mít respekt a vědět, jak to zvíře funguje, jak komunikuje, kdy odpočívá, kdy může být agresivní. My normálně nejsme na jejich jídelníčku, ale když si postavíte stan v cestě, kudy chodí hroši, tak vám po něm přejde deset hrochů. Jste na jejich území.“

Za své znalosti vděčí profesionálům, stopařům a také rangerům. „Učíte se to ale celý život. Třeba lvovi se musíte dívat do očí, levhartovi a paviánovi zase nesmíte. A i když už vím hodně, tak vždycky vás to zvíře překvapí. Každé napadení zvířetem byla vždy naše blbost. Překročili jsme vytyčené hranice.“

Jak se správně zachovat, kdybyste náhodou narazili na žraloka? Jaký je rozdíl mezi bílým, býčím a tygřím žralokem? Čím se mohou inspirovat Evropané od Afričanů? Jak se stalo, že jim levhart sežral svíčkovou, když spali? Poslechněte si v pořadu Alex a host.