Rituální obřady ‚nového leta‘ na Slovácku

25. březen 2023

Odchod zimy a příchod jara býval na většině území Čech i Moravy spojen s vynášením Smrtky, Morany či Moreny coby symbolu všeho starého a odcházejícího.

Figurína představující zimu byla většinou ozdobena prázdnými skořápkami a vymlácenou slámou, a poté hromadně vynesena za obec a za zraků všech spálena na hranici nebo vhozena do vody.

V jediné obci u nás se ale Smrtka nevynáší a konec zimy a začátek jara tam má naopak velmi zářivou a slavnostní podobu. V Bánově na jihovýchodním Slovácku se totiž kontinuálně po staletí dodržuje původně předkřesťanský rituál přinášení ‚nového leta‘. Původně jej obstarávala velká děvčata, postupně přešel na malé holčičky.

V Bánově slaví odchod zimy a příchod jara

Hlavním rituálním předmětem je vršek zeleného stromku nebo kytice svázaná z jarních pučících větví, ozdobená mašlemi a později i svatými obrázky. Právě s tou je nutno o Smrtné neděli obejít vesnici a skrze zpěvy speciálních písní a zaříkávadel odehnat zlé duchy a zajistit plodivou sílu. Poté se děvčata vypraví do domů svých příbuzných a tam stejným způsobem přivábí jaro a nový rok neboli ‚nové leto‘.

Spustit audio