Robota jim vymyslel Karel Čapek

Ale jen jeho název. „Operační robot vlastně není robotem v pravém slova smyslu, ale jakýmsi telemanipulátorem,“ říká můj dnešní host, prof. MUDr. Marek Babjuk, děkan 2. lékařské fakulty UK, přednosta Urologické kliniky FN Motol, člen výboru Urologické společnosti ČLS JEP i člen výboru Evropské urologické společnosti.

Na urologii se mu líbí její rozmanitost. Můžete využívat různé diagnostické metody a přístroje, léčit konzervativně nebo vzít do ruky skalpel. Dnes ho stále častěji nahrazuje robot. Je to zařízení, jehož nástroje, kamera nebo šicí materiál se zavádějí do tělních dutin a celou sestavu ovládá v rohu operačního sálu operatér joysticky. Klidně by ale přitom mohl sedět na pláži pod slunečníkem na Havaji nebo v křesle děkana fakulty.

Dělá to tak i profesor Babjuk? Proč se zabývá hodně operacemi močového měchýře? Přibývá v něm rakoviny? Co ji vyvolává? Jsou na tom kuřáci s močovým měchýřem stejně „dobře“ jako s plícemi? Pomáhají studentům na fakultě při robotické olympiádě předchozí znalosti s počítačovými hrami?

Na tyto a další otázky budete znát odpověď, až si dnešní podcast s mým vzácným hostem vyslechnete do konce.

autor: Petr Arenberger
Spustit audio