Roční parkovací karta pro místní za 100 korun, pro návštěvníky za 6000. Do Říčan se vrátí placené parkovací zóny

13. březen 2023 15:00

Říčany u Prahy od dubna obnoví placené parkovací zóny. Cílem je zajistit víc volných míst k parkování a přispět ke zklidnění dopravy ve městě.

„Pravidla pro parkování ve městě Říčany zavádíme proto, že našemu městu a hlavně našim občanům chceme ulevit. Říčany se totiž v posledních letech staly takovým odstavným parkovištěm pro široké okolí, a to nejenom u nádraží. Doplácí na to hlavně místní, kteří pak prostor pro parkování sami nenajdou," říká starosta Říčan David Michalička ze sdružení Klidné město.

Radnice zóny vymezila už předloni, krajský úřad je ale zrušil. Město proto značky dočasně překrylo fólií a podalo žalobu k soudu, který mu dal za pravdu.

Nový parkovací systém má být jednodušší. Místo devíti oblastí a různých variant předplatného bude vymezena jen jedna oblast se dvěma tarify. Lidi s trvalým pobytem vyjde parkovací karta na 100 korun ročně. Platit bude v celé oblasti s výjimkou Masarykova náměstí, vyplývá z informací v městském zpravodaji.

Podnikatelé za parkovací oprávnění ročně zaplatí 2000 až 4000 korun. Návštěvníky města bude stát roční parkovací karta 6000 Kč. Řidiči bez karty mohou nechat auta v parkovací zóně za 40 korun na den.

Na Masarykově náměstí zaplatí všichni

Na Masarykově náměstí však bude zaveden jiný tarif a za parkování tam zaplatí všichni motoristé, tedy i ti s předplacenou kartou. Bezplatné zůstane parkování na záchytném parkovišti ve Wolkerově ulici, v zadní části parkoviště pod hradem a v ulicích, které jsou vzdálenější od centra.

Krajský odbor dopravy se říčanským parkovacím systémem zabýval na základě podnětu od dvou občanů. Stěžovali si například na zřízení placeného stání podle nich bez dodržení dostatečného průjezdního pruhu pro každý směr jízdy nebo na umístění zpomalovacích prvků. Odbor dopravy jim dal za pravdu, opatření podle něj mohlo negativně ovlivnit bezpečnost a plynulost silničního provozu.

Podle soudu ale město postupovalo při stanovení dopravních opatření v souladu se zákonem. Parkovací systém v Říčanech měl řadu kritiků, jeho zrušení chtěli loni dosáhnout referendem. Většina z účastníků plebiscitu sice parkovací zóny odmítla, hlasů však bylo málo. Referendum tak nebylo platné ani závazné.

zdroj: ČTK
Spustit audio