Roman Šmucler: Správné čištění zubů trvá až 20 minut

6. březen 2013

Se stomatologem a přednostou kliniky Asklepion doc. MUDr. Romanem Šmuclerem, CSc. jsme si povídali o péči o zuby.

Probírali jsme, jaké nejčastější chyby dělají lidé v rámci péče o svůj chrup. Věnovali jsme se tomu, jaké následky to může mít. A zaměřili jsme se na způsoby jejich řešení.

Každý by chtěl mít krásný úsměv, zářivě bílé a zdravé zuby. Základem je ale dodržování dentální hygieny. K dokonalému odstranění bakteriálního povlaku úst nestačí jen pravidelné čištění zubů a vhodně zvolený typ zubního kartáčku.

Čištění prostoru mezi zuby je klíčové

Bez použití mezizubních pomůcek nemůže být čistění zubů nikdy zcela stoprocentní. Tyto pomůcky Vám totiž pomohou dostat se i do mezizubních prostor, kam se běžný kartáček nedostane.

Plak, který se mezi zuby hromadí, způsobuje nepříjemné záněty dásní, krvácení, mezizubní kazy a následné ztráty zubních tkání.

Mezi nejvíce používané prostředky, které účinná dentální hygiena vyžaduje, patří mezizubní kartáček nebo zubní nit.

Parodontitida začíná nenápadným krvácením z dásní

Parodontitida je zánět dásní, který je způsoben neefektivním čistěním zubů. Zpravidla začíná nenápadným krvácením z dásní, v pokročilejší fázi se začnou obnažovat krčky, ustupovat dásně a zuby se začnou viklat. To může vést až ke ztrátě zubů, které by jinak zůstaly zcela nepoškozené.

Zubní pasta a kartáček na zuby (ilustrační foto)

Základním předpokladem pro léčbu parodontitidy je nácvik správné techniky čistění zubů. V počáteční fázi, kdy je zatím poškozen jen okraj dásní, je to jediné řešení, které vede k úplnému uzdravení a vymizení zánětu. Pokud už ale došlo k vytvoření zubního kamene, je nutné jej odstranit v ordinaci.

Pokud je už parodontitida v pokročilé fázi, je nevyhnutelná operační léčba. O zvolené technice rozhodne stomatolog na základě pečlivého vyšetření.

Reprízováno 15. srpna 2013.

autoři: Alima Martinová , Roman Šmucler
Spustit audio