Roman Šmucler: Zubních chirurgů jsem se vždy bál

11. prosinec 2013

Se stomatologem a přednostou kliniky Asklepion doc. MUDr. Romanem Šmuclerem, CSc. jsme mluvili o zubní chirurgii.

Zaměřili jsme se na problémy, které je možné s pomocí zubní chirurgie řešit. Mluvili jsme o tom, jak mohou zubní chirurgové ulevit svým pacientům od bolesti.

Je málo oborů lidské činnosti, které vyvolávají takový strach, jako zubní chirurgie. „Osobně jsem se jí bál i bojím také,“ říká docent Roman Šmucler. A dodává: „Strach je normální, zuby a jejich okolí jsou tou nejcitlivější oblastí lidského těla.“

Jak ulevit od bolesti?

Stomatologie v posledních letech ale pokročila i na tomto poli a lékaři mohou pacientům dramaticky ulevit. Možnosti premedikací, znecitlivění se velmi zlepšily. Jemnější jsou chirurgické postupy. Veliké nástroje nahradilo operování pod mikroskopem.

Plombování zubu (ilustrační foto)

Moderní materiály dramaticky zkracují léčení takových vyhlášených nepříjemností, jakými jsou chirurgické extrakce zubů moudrosti, nebo resekce kořenového hrotu.

Je velmi užitečné být uvědomělým a znalým pacientem, který si najde pracoviště, kde mu maximálně ulehčí možné nesnáze slušným chováním počínaje a špičkovými technologiemi konče, jakými jsou třeba lasery, které zjednodušili dříve dramatické operace retních uzdiček u dětí.

autoři: Alima Martinová , Roman Šmucler
Spustit audio