Romana Kdýrová vyrábí paličkované šperky. Je to koloběh energie, říká

6. září 2021, aktualizováno
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Romana Kdýrová paličkuje 7 dní v týdnu, několik hodin denně

Energie, kterou při této titěrné každodenní práci do drobných šperků vkládá, se jí vrací prostřednictvím spokojených zákazníků. Na řemeslných trzích, výstavách a dalších akcích své výrobky nejen prodává, ale také jejich výrobu přímo na místě předvádí. V Odoleně Vodě, kde žije, jsme Romanu Kdýrovou navštívili a byli zvědaví, jak se k paličkování dostala.

Vypráví: „Poté, co jsem dostudovala, rozhlédla se v práci, pořídila si dítě, manžela, další děti a psa, mě v roce 1999 okouzlila a pohltila technika paličkování. Prvotní pokusy byly takové ty klasické: obrázky, prostírky. Brzy mi to nestačilo a začala jsem hledat modernější zpracování krajky. Nakonec jsem se pustila do vlastních návrhů a u toho jsem zůstala. Baví mě to a naplňuje.

Od roku 2006 se zaměřuji na paličkované šperky - náušnice, náramky, přívěsky, brože. Jsem příznivcem drobného šperku. Chci, aby šperky byly nositelné, do práce i do společnosti. Snažím se do nich vložit kus sebe, svou energii a momentální pocit.“

Paličkovaný prsten

Pokud byste chtěli Romanu Kdýrovou vidět paličkovat na vlastní oči, v sobotu 11. 9. dopoledne ji najdete na farmářském trhu v Letňanech v parku Stará náves, 18. 9. na Posvícení v Nové Vsi u Mělníka od 14 hodin, 25. 9. mimo náš kraj, v Hradci Králové na akci nazvané Nábřeží řemeslníků, a 26. 9. v přírodním divadle v Doksech u Kladna na Dni řemesel a tvoření pro rodiny.

Jak se jmenuje válec, na kterém se paličkuje? A bolí z paličkování ruce? Poslechněte si v reportáži.

autor: Jolana Nováková | zdroj:
Spustit audio