Romana Richterová o léčbě ledvinových kamenů

16. duben 2012

S uroložkou MUDr. Romanou Richterovou z Nemocnice Na Bulovce a Lékařského domu Holešovice jsme mluvili o příčinách vzniku ledvinových kamenů.

Hovořili jsme o tom, kteří lidé s nimi mají potíže. Povídali jsme si o příznacích ledvinové koliky. Probírali jsme, jak je možné ji léčit. Věnovali jsme se i dalším způsobům léčby ledvinových kamenů. A hovořili jsme o zdravém způsobu stravování a dodržování pitného režimu, které bychom měli v rámci prevence tohoto onemocnění dodržovat.

Tvorba ledvinových kamenů je časté onemocnění. Obvykle postihuje lidi středního věku, ale nevyhýbá se ani dětem, nebo starým lidem. Její výskyt souvisí zejména s nedostatečným příjmem tekutin, s přejídáním a nedostatkem pohybu. V průběhu života postihuje 10 – 15 procent populace.

Odborníci toto onemocnění označují jako urolitiázu neboli obstrukční uropatii. Jde o přítomnost kamenů ve vylučovací soustavě, které mohou sestoupit i do močového měchýře.
Na vzniku urolitiázy se podílí řada faktorů. Patří k nim věk, pohlaví, strava nebo metabolické odchylky.

Močový kámen je nebezpečný tím, že může náhle či postupně uzavřít močové cesty a zabránit odtoku moči z ledvin. Dochází potom k ohrožení činnosti ledvin. Malý kámen může někdy nemocný sám vymočit, v některých případech je ale nutné kámen odstranit operací.

Věšina nemocných s ledvinovým kamenem je náchylná k tvorbě dalšího kamene. Léčebný postup určuje odborný lékař, obvykle urolog. Důležitou součástí lěčby je pitný a dietní režim. Jeho důsledné dodržování snižuje u většiny nemocných riziko vzniku nového močového kamene.

Reprízováno 15. srpna 2012.

Spustit audio