Rozhlednu Báru u Chrudimi museli postavit dvakrát. Tu první strhla vichřice

13. říjen 2014
Česko – země neznámá

Rozhledna Bára stojí na Čertově skalce zhruba dva kilometry od Chrudimi na Pardubicku. Není to žádný mrakodrap – věž je vysoká necelých třicet metrů, vyhlídková plošina je v sedmnácti metrech. Když ale mají návštěvníci štěstí, dohlédnou na hřebeny Krkonoš. A jednou dvakrát za rok se prý z mlhy vynoří i více než sto kilometrů vzdálený Praděd.

Původní rozhlednu otevřenou v květnu 2008 zničila vichřice po pouhých čtyřech dnech provozu. Nepoškozená špička věže v městských lesích zůstala, nyní slouží jako lezecká stěna jen pár metrů od Báry II.

Stavba rozhledny pochází z dílny architekta Martina Rajniše, který je podepsaný například i pod návrhem Poštovny na vrcholu Sněžky. Chrudimská Bára má tvar trojbokého jehlanu z naskládaných prken, která drží jen svou vahou. Výška rozhledny se během roku mění podle toho, jak dřevo pracuje – nasává vodu a znovu vysychá. Největší rozdíl je až půl metru.

Oproti své předchůdkyni je Bára II o něco mohutnější a bachratější. Konstrukci navíc drží pohromadě systém kotvících lan a brzd. Čím silnější vítr fouká, tím více se tahle železná pojistka utahuje. Architekt Rajniš se prý nechal slyšet, že až znovu přijde vichřice, okolní lesy zmizí, ale Bára zůstane stát. Vydržet by měla vítr o síle až 200 km/h. I proto Chrudimští o své rozhledně mluví jako o evropském, ne-li celosvětovém unikátu.

Rozhledna Bára II

Bára je sice nejznámějším symbolem chrudimských rekreačních lesů, na turisty tam ale čeká celá řada dalších zajímavostí. Kousek od rozhledny je to lanové centrum nabízející pořádnou porci adrenalinu, nedaleko je k dispozici také lesní tělocvična, první příměstský singletrekový okruh v republice a samozřejmě také hustá síť stezek pro ty, kdo se chtějí jen tak projít a vyčistit si hlavu.

autor: kop
Spustit audio