RYBY

26. únor 2003

Už několik dní žijeme v astrologickém znamení Ryb, takže je načase povědět si něco o jazykovém zákulisí pojmenování tohoto astrologického znamení a současně zvířetníkového souhvězdí Ryby.

Pokud jde o české slovo ryba, budeme s ním poměrně rychle hotoví. Jde o slovo všeslovanské a jeho starší historie není jasná. Jiří Rejzek v Českém etymologickém slovníku píše doslova toto: "Praslovanské ryba je etymologicky neprůhlednou inovací starých indoevropských výrazů pro rybu, z nichž je například německé Fisch, latinské piscis. Řada výkladů, žádný však nepřesvědčuje." Tolik Jiří Rejzek. Z té zmíněné nepřesvědčující řady výkladů zaznamenejme aspoň jeden ? podle něj ryba není indoevropské, ale takzvané praevropské slovo. To by znamenalo, že ho Indoevropané přejali od původních nám zcela nepříbuzných obyvatel Evropy.

Michal Novotný

Souhvězdí Ryby, latinsky Piscis, je poměrně nevýrazné, na obloze se vyskytuje poblíž dalších abych tak řekl vodních souhvězdí, tedy Vodnáře, Velryby, Delfína a Jižní ryby. V tomto seskupení hvězd viděli dvě ryby už staří Babylóňané, Asyřané a Peršané, což od nich přejali Řekové a později i Římané. Řekové i Římané si ale k souhvězdí Ryby přejatému z východu přitvořili vlastní legendy o jeho vzniku. Kupodivu každý svou. Řecká je méně známá a tvrdí, že ty dvě ryby jsou mláďata ryby, která na obloze figuruje pod jménem Jižní ryba. Což je ryba proslavená tím, že zachránila egyptskou bohyni Eset, Řeky a Římany zvanou Isis, před utopením. Římská legenda je barvitější. Ty dvě ryby jsou podle ní ve skutečnosti bohyně krásy a lásky Afrodité, které Římané říkali Venuše, a její syn Eros, v Římě zvaný Cupido. Dostali se na oblohu v podobě ryb na památku chvíle, kdy se ti dva bozi skutečně museli proměnit v ryby. Jednou totiž na procházce kolem Eufratu potkali příšerného obra Tyfóna, který ničil, na co přišel. Ani před božstvy by se nezastavil, a tak se bohyně krásy a její syn mohli zachránit jedině tak, že skočili do vody a tam se proměnili v ryby. V ty ryby, které jsou teď na obloze jako jedno z dvanácti zvířetníkových souhvězdí.

Pokud byste se chtěli dozvědět něco víc o zmíněném obrovi Tyfónovi, vydržte do zítřka. Půjde řeč o tajfúnu, tedy o Tyfónovi.

Vysílá se ve středu 26.2.

(připomínky a názory na tento příspěvek zasílejte e-mailem na adresu mnovotny@rp.cro.cz)

autor: Michal Novotný
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.