S vyhřezlou ploténkou musíte zkoušet, co vám dělá dobře

27. říjen 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bolest zad (ilustrační foto)

Je možné, že se vám někdo ze známých už svěřil, že měl vyhřezlou ploténku. A že se dával dohromady pěkně dlouho. Někteří dokonce ani netušili, že za jejich urputnou bolest zad nebo kyčle mohl právě tento problém. O zrádných ploténkách hovořil MUDr. Bohumil Svášek.

Plotének máme v těle celkem 23, jejich výhřez přitom patří k častým onemocněním páteře. Nejčastěji se projevuje bolestí v oblasti zad a krční páteře, ale objevit se mohou také bolesti horních končetin, kyčlí nebo kolen. Diagnóza proto není jednoduchá. „Ploténka se může projevovat různě a naopak různé jiné potíže mohou vypadat, že jsou od ploténky, přičemž od ploténky nejsou," upozorňuje primář Slatinných lázní Toušeň.

Typickou skupinou jsou pacienti mezi 30 a 50 roky, ale vyhřezlá ploténka se objevuje také u daleko mladších i starších lidí. „Hlavními příčinami jsou buď úraz, což je méně časté, nebo degenerativní změny čili změny z opotřebování. Myslím, že je to případ od případu, velmi individuální," dodává Bohumil Svášek.

Pokud je vám vyhřezlá ploténka diagnostikována a nejedná se o stádium určené k operaci, zachovejte se především dle vlastních pocitů. „Musíte zkoušet, co vám dělá dobře. A to je různé. Někomu dělá dobře třeba teplo, někomu určitý pohyb. Třeba když je vám špatně, tak někdy vám dělá dobře, když chodíte po čtyřech," říká Bohumil Svášek s tím, že chůze po čtyřech může vypadat absurdně, ale v danou chvíli důraz kladete především na vlastní úlevu.

Primář Slatinných lázní Toušeň hovořil také o tom, jakými způsoby je možné vyhřezlou ploténku řešit a kdy už je nezbytná operace. Sdělil navíc, jak vypadá rekonvalescence, v čem může pomoci pobyt v lázních a jak je potřeba cvičit a rehabilitovat, aby nás podobný problém už znovu nepotkal.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...