Sametová revoluce vyhnala do ulic tisíce obyvatel Příbrami. Jako první tribuna posloužily štafle

13. listopad 2019 09:10
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jednou z nejmasovějších akcí roku 1989 v Příbrami byla generální stávka na náměstí Pionýrů (nyní náměstí T.G . Masaryka)

Třicáté výročí Sametové revoluce si v těchto dnech připomínají také obyvatelé Příbrami. Příbramské Hornické muzeum získalo do svých sbírek stovky unikátních fotografií, které zachycují plná náměstí i dění v příbramském divadle. Listopadové události mapuje den po dni nová výstava v Památníku Vojna. Otevírá se symbolicky právě 17. listopadu.

Sametová revoluce odstartovala studentskou demonstrací na Albertově a masakrem na Národní třídě v Praze. Informace o těchto událostech se ale rychle začaly šířit po kraji. „Ty informace se dostaly k nám do Příbrami hned druhý den – jednak ze stanic Svobodné Evropy nebo Hlasu Ameriky, ale i od některých Příbramáků, kteří tam jako studenti byli,“ vzpomíná ředitel příbramského Hornického muzea Josef Velfl.

Jeden ze zakladatelů příbramské pobočky Občanského fóra Aleš Šteiner vzpomíná, že zrovna marodil a kamarádi z Prahy mu bouchali na okno. „ Co tady blbneš v pyžamu, vždyť je revoluce!“ vybavuje si okamžik, který ho vyhnal do ulic.

Dění v příbramském divadle zajišťovali herci Zdeněk Hess, Jiří Žák a pozdější redaktor televize Nova Jan Vávra. Z Prahy sem dorazil i herec Jan Přeučil, jehož otec František Přeučil byl v procesu s Miladou Horákovou odsouzen k doživotí.

Jedním z důsledků Sametové revoluce byla likvidace soch. Koncem prosince zmizel z centra Příbrami Klement Gottwald, který skončil v areálu Technických služeb. Podobný osud měly také sochy Pionýrky a Milicionáře.

autor: Barbora Kvapilová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.