Sametová revoluce vyhnala do ulic tisíce obyvatel Příbrami. Jako první tribuna posloužily štafle

13. listopad 2019 09:10
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jednou z nejmasovějších akcí roku 1989 v Příbrami byla generální stávka na náměstí Pionýrů (nyní náměstí T.G . Masaryka)

Třicáté výročí Sametové revoluce si v těchto dnech připomínají také obyvatelé Příbrami. Příbramské Hornické muzeum získalo do svých sbírek stovky unikátních fotografií, které zachycují plná náměstí i dění v příbramském divadle. Listopadové události mapuje den po dni nová výstava v Památníku Vojna. Otevírá se symbolicky právě 17. listopadu.

Sametová revoluce odstartovala studentskou demonstrací na Albertově a masakrem na Národní třídě v Praze. Informace o těchto událostech se ale rychle začaly šířit po kraji. „Ty informace se dostaly k nám do Příbrami hned druhý den – jednak ze stanic Svobodné Evropy nebo Hlasu Ameriky, ale i od některých Příbramáků, kteří tam jako studenti byli,“ vzpomíná ředitel příbramského Hornického muzea Josef Velfl.

Jeden ze zakladatelů příbramské pobočky Občanského fóra Aleš Šteiner vzpomíná, že zrovna marodil a kamarádi z Prahy mu bouchali na okno. „ Co tady blbneš v pyžamu, vždyť je revoluce!“ vybavuje si okamžik, který ho vyhnal do ulic.

Dění v příbramském divadle zajišťovali herci Zdeněk Hess, Jiří Žák a pozdější redaktor televize Nova Jan Vávra. Z Prahy sem dorazil i herec Jan Přeučil, jehož otec František Přeučil byl v procesu s Miladou Horákovou odsouzen k doživotí.

Jedním z důsledků Sametové revoluce byla likvidace soch. Koncem prosince zmizel z centra Příbrami Klement Gottwald, který skončil v areálu Technických služeb. Podobný osud měly také sochy Pionýrky a Milicionáře.

autor: Barbora Kvapilová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Koronavirus v našem kraji

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...