Sázíme a přesazujeme cibuloviny

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Některé lilie se sázejí na jaře, jiné na podzim

Ještě než se do toho dáte, prohlédněte půdu nad víceletými cibulovinami, zejména tu nekypřenou. Ve zbytcích odumřelých stvolů cibulovin vznikla ideální místa pro kladení a vývoj vajíček plzáků španělských. Co vysadit či přesadit na konci srpna poradí Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:

Na výstavách nebo od sousedů můžeme nakoupit cibuloviny a hlíznaté rostliny, které sázíme ihned po jejich dopravení domů. Z cibulovin jsou to obyčejně sněženky, bledule a velké cibule lilií. Sněženky a bledule prošly normálním cyklem kvetení na jaře, tehdy se zatáhly do cibule, nyní budou odpočívat a kořenit, aby rostly a kvetly příští rok. Lilie jsou vytažené z chladných míst (chladniček), po vysazení porostou a ještě letos pokvetou.

Přesazují se lilie venkovní, tzv. babiččiny, ze skupiny Lilium candidum. Po odkvětu, když žloutne květní stvol, vyjmou se ze země a v krátké době se musí vysadit znovu. Ty totiž po zakořenění ještě do podzimu musí vytvořit listovou růžici, která přezimuje nad zemí. Tahle lilie také na rozdíl od mnohých jiných preferuje stanoviště zásobené vápníkem.

Hlízy kosatců je možné vysazovat nebo přesazovat na konci léta

Další rostliny, hlíznaté, též v této době vysazujeme, přesazujeme. Jsou to různé hlíznaté kosatce, denivky. Kdyby sázet nešly, nebyly by v nabídce na výstavách, trzích, jako sazenice, jen tak v sáčku. No a stejné druhy, v kontejnerech, také můžeme vysadit na stanoviště, kde budou zdobit. Převážně až za rok. Denivky z kontejnerů mají tu výhodu, že kvetou jak v nádobě, tak i po přesazení.“

V srpnu vysazujeme nebo přesazujeme řebčík královský. Na přelomu srpna a září lze vysadit další druhy skupiny řebčíků. Narcisy, tulipány, hyacinty a další podobné cibuloviny vkládáme do země, až teplota půdy klesne pod 10 stupňů Celsia.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová