Sázíte celer do správné hloubky?

17. květen 2019

Stalo se vám, že bulva celeru nedorostla do správné velikosti? Asi neměla dostatek potřebných živin. Anebo trůnila příliš hluboko v zemi. Ivan Dvořák  z časopisu Zahrádkář vysvětluje:

„Celer se sází co nejmělčeji, jen aby se kořeny chytil a rostl. Nesmí se ‚utopit‘ (vysadit hluboko). Vymyká se ze společenství ostatních ‚kořenovek‘. Potřebuje organické hnojení jako košťáloviny nebo brambory. I během sezony se může přihnojit. Dobře reaguje na zalévání a přihnojení od poloviny srpna. Nejvíce přirůstá až s přicházejícím koncem léta, s podzimem.“ 

Celer bulvový by si měl na vysazení počkat až do ledových mužů

Zajímalo nás také, jak správně stříhat pažitku, aby byla křehká a chutná. Ivan Dvořák odpovídá: „Je dobře stříhat ji stále nízko, tak 0,5 až 1 centimetr nad substrátem. Aby dobře přirůstala, musí se občas přihnojit (vždycky tak týden po ořezání, hnojivem typu NPK – tedy komplexním, určeným na listovou zeleninu). Pokud jsme si šnytlík (jak se také pažitce říká) přinesli domů v kelímku z obchodu, udělá mu dobře přesazení do větší nádoby, do živného substrátu. K růstu potřebuje vodu, ale jen tolik, kolik si vezme z misky do hodiny po zalití. Pak se nechá týden bez zálivky a to se opakuje. Když nám přijde vysílený, můžeme ho vysadit ven, do truhlíku za okno, nebo do záhonu. Nabere sílu a znovu poroste.“

Pokud pažitku neřežeme hned od jara, vykvete. Nať pak není dobrá. Ale po oříznutí zase vyroste křehká a chutná
Spustit audio