SDH Obděnice na Příbramsku

9. leden 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Při natáčení

Obděnice jsou částí obce Petrovice na Příbramsku. V Obděnicích leží také Brod, Ohrada a Radešice. První písemná zmínka o Obděnicích je z roku 1167. Údajně je tam pochovaný slavný rybníkář Jakub Krčín z Jelčan. V obci žije asi 80 obyvatel.

SDH Obděnice má 48 členů a k tomu ještě zhruba 15 dětí, které tvoří dvě soutěžní družstva. Sbor má ještě dvě mužská družstva a jedno ženské. Určitou raritou je jejich hasičské auto. Stará 1203 slouží jak k zásahům, tak k dopravě na soutěže. Má jeden problém: vždy nejpozději po patnácti kilometrech začne „vařit“.

Jedna členka běžela při soutěži s takovou vervou, že si vyrazila zub, když jí kolegyně omylem přišlápla hadici.

Dobrovolné hasiče z Obděnic můžete až do pátku 16. ledna 2015 do 14:00 podpořit v soutěži Dobráci roku zasláním SMS ve tvaru DOBRACI (mezera) OBDENICE na číslo 90 011 04. Technicky zajišťuje ATS Praha. Cena jedné SMS je 4,- Kč včetně DPH. Každý, kdo se zapojí do hlasování, může vyhrát pivo na celý měsíc zdarma!

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.