Šéf Lesní správy Lány Balák je v kauze těžby kamene vinen, rozhodl soud. Dostal peněžitý trest a zákaz činnosti.

23. srpen 2022 17:00

Kladenský soud v úterý uložil šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi v kauze těžby kamene v lánské oboře peněžitý trest 870 000 korun a dvouletý zákaz činnosti v organizacích, které spravují státní majetek. Rozsudek není pravomocný. V závěrečné řeči u kladenského soudu uvedla státní zástupkyně, že Balák podepsal nevýhodnou smlouvu na prodej kamene, který prodal výrazně levněji, než byla jeho tržní cena.

Státní zástupkyně Denisa Sotáková Balákovi navrhovala za trestný čin porušení povinnosti při správě cizího majetku dvouletý trest s podmíněným odkladem na tři roky, peněžitý trest 1,6 milionu korun a zákaz činnosti na čtyři roky v organizacích, které spravují státní majetek.

Obhájce Jan Staněk požadoval zproštění obžaloby, případně peněžitý trest. Šéf Lesní správy vinu odmítá, dnešního jednání se nezúčastnil. Státní zástupkyně i obhájce si ponechali lhůtu pro podání případného odvolání.

V závěrečné řeči Sotáková uvedla, že Balák podepsal nevýhodnou smlouvu na prodej kamene, který prodal výrazně levněji, než byla jeho tržní cena. Jednal podle ní vědomě v rozporu s účelem, pro který mu byl majetek svěřen.

Čtěte také

„Obžalovaný o svém plánu čile komunikoval se zástupcem společnosti Energie,“ řekla žalobkyně.

Po vynesení rozsudku nevyloučila, že odvolání podá. „Počkáme na písemné vyhotovení rozsudku a všechno zvážíme,“ doplnila. Podle ní je podstatné, že soud shledal, že o vině bylo rozhodnuto plně dle podané obžaloby.

Obhájce se k rozsudku vyjádřit nechtěl. „Bez komentáře,“ řekl novinářům. Obhájce také uvedl, že se u soudu neprokázalo, že škoda vznikla. Výpovědí ani odposlechy podle něj nepotvrzují, že by se s kamenivem nakládalo nezákonně. Cena určená za materiál byla zcela odpovídající, uvedl obhájce.

„Záměrem obžalovaného bylo, aby jako vedlejší produkt té stavební činnosti bylo zajištění opravy cest,“ řekl advokát a dodal, že rekonstrukce cest se prokazatelně uskutečnila.

Milost nelze předvídat

Čtěte také

Sotáková dříve novinářům řekla, že nelze předvídat, zda může prezident Miloš Zeman Balákovi udělit milost, stejně jako to učinil v případu ovlivňování jiné zakázky v Lánské oboře. V té byl Balák pravomocně odsouzen k tříletému vězení.

Soudce Ivo Poštoka ve zdůvodnění rozsudku řekl, že Balák byl odsouzen za přečin, což je méně závažný trestný čin. Shodně se státní zástupkyní zdůraznil, že na Baláka je třeba po milosti nahlížet jako na dosud bezúhonného občana.

Čtěte také

Před podpisem smlouvy měl Balák podle Poštolky k dispozici odborné posouzení ceny kameniva, podle něhož měla být o 1,6 milionu korun vyšší. Nehospodařil tedy řádně s prostředky zaměstnavatele.

„Soud nemá pochybnosti, že k tomu jednání došlo,“ uvedl při zdůvodnění rozsudku Poštolka. Dodal, že podstatné jsou listinné důkazy, které obsahují i doložené výpočty. V případě, že by žalobkyně či obhájce podali odvolání, bude se kauzou zabývat Krajský soud v Praze.

zdroje: iROZHLAS.cz , ČTK
Spustit audio