Semínkomat pohání lidská dobrota. Školáci z Loděnice vymysleli automat na výměnu semínek

29. duben 2019

Před základní školou v Loděnici na Berounsku stojí dřevěný automat. Místní školáci chtěli původně vylepšit okolí budovy. Nakonec ale vymysleli originální projekt na výměnu semínek ze zahrádek.

„Semínkomat je automat na výměnu semínek, který je poháněný lidskou dobrotou,“ vysvětluje žačka 3.A Kateřina Brodecká. „Semínkomat je dutý strom,“ doplňuje ji spolužák Lukáš. „Nahoře je krmítko a na tom rostou různé rostliny a byliny, jaké jsme si tam zasadili, aby to dělalo ještě větší krásu.“

Malá dvířka zdobí cedule s návodem k obsluze. „Přinesete si z domu semínka rostlin, která nepotřebujete, a vyberete si jiná, která se vám hodí,“ popisuje Matěj princip Semínkomatu. „Přímo z oken naší třídy pozorujeme sýkorky, vrabce, hrdličku a dokonce i zvonka,“ vysvětluje výhody krmítka na střeše Semínkomatu třeťačka Sofie.

Název Semínkomat vymyslela třídní učitelka Adéla Berchová. Ta také oslovila řezbáře Jiřího Kobra z nedaleké Hostimi. „Nabídl nám tento dutý kmen, který sehnal v Břevnovském klášteře, když se kácela stará alej,“ usmívá se Adéla Berchová. Za dvířky lidé najdou poličky a na nich leží nadepsané sáčky se semínky. V tuto chvíli tam najdete fazole, cibuli sazečku, ale také třeba sazeničku, na kterou kdosi napsal fixou jméno Pepe. Adéla Berchová se směje, protože se jim zatím nepodařilo vypátrat, co je Pepe za rostlinu. Teď děti uvažují, že sazeničku vysadí do jejich bylinkové zahrádky.

Tajemná dvířka vedou do malé komůrky, ve které najdete poličky plné semínek

Díky soutěži „GRAMOFOND pro lepší Loděnici“ děti získaly peníze na realizaci Semínkomatu. Ten potom posloužil pro výuku hned několika předmětů. V hodinách českého jazyka děti vytvořily pozvánku na slavnostní otevření Semínkomatu, ve výtvarné výchově namalovaly plakáty a v matematice spočítaly, jak velký pozemek bude nutné upravit. Teď se těší na besedu s ornitologem, který jim bude povídat o ptácích u krmítka.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.