Seznamte se s nejvzácnějšími varhanami na Moravě. Nástroj Jana Davida Siebera rozezní Pavel Černý

27. prosinec 2022

Varhany Jana Davida Siebera na čerstvé nahrávce Českého rozhlasu. O unikátním nástroji z děkanského chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Polné i skladbách Franze Matthiase Techelmanna nebo Georga Muffata a dalších hovoří varhaník Pavel Černý s Alenou Maršíkovou Michálkovou.

Bylo to v roce 1708, kdy se v polenském kostele Nanebevzetí Panny Marie poprvé rozezněly unikátní varhany zručného mistra, který stavěl i v centru habsburské monarchie − ve Vídni. Do současnosti se dochovaly jen málo poznamenané pozdějšími úpravami, proto si dnes můžeme jejich majestátní zvuk vychutnat tak, jak ho poprvé zaslechli lidé na počátku 18. století. Dvoumanuálový nástroj je bohatě obsazen varhanními rejstříky, z nichž některé se v českém barokním varhanářství vyskytují jen velmi zřídka. To mu propůjčuje jedinečnou barevnost.

Čtěte také

Pavel Černý natočil v srpnu roku 2022 snímek těchto varhan s hudbou, která na nástroji mohla zaznívat. Představí téměř neznámého mistra Franze Matthiase Techelmanna, pocházejícího z Moravy a činného ve Vídni, mistra varhanní hudby jihoněmeckých zemí Georga Muffata nebo italského mistra Domenica Zipoliho. O těchto umělcích a o nástroji samotném s ním rozmlouvala Alena Maršíková Michálková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.