Silný vítr i mráz hrozí od pondělí v Praze i v našem kraji, na jihu Česka předpovídají meteorologové i náledí

3. duben 2022 15:29

V západní polovině Čech včetně Prahy hrozí od pondělního odpoledne silný vítr s nárazy o rychlosti nad 65 kilometrů v hodině. Foukat tam může až do úterního odpoledne. V jižních Čechách se od nedělního večera může objevit náledí. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Do pondělního dopoledne pokračuje na téměř celém území ČR platnost výstrahy před mrazem ve vegetačním období.

Před silným větrem meteorologové varují v Praze a Karlovarském a Plzeňském kraji, ve většině Středočeského a Ústeckého kraje a v západní části jižních Čech. Vítr může poškodit stromy a lesy, možné jsou menší škody na budovách.

Lidé by měli zajistit okna a dveře a také zabezpečit volně uložené předměty a skleníky, mají být opatrní při pohybu venku a řízení aut. Na horách by měli omezit túry a nechodit na hřebeny.

Do nedělního rána platila pro všechny kraje výstraha před náledím, od nedělního večera se zmrazky nebo náledí mohou opět tvořit v Jihočeském kraji až do pondělního dopoledne. Chodcům i řidičům meteorologové radí opatrnost. „Starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven,“ uvedl ČHMÚ.

Výstraha před mrazem platí rovněž od nedělního večera do pondělních 11.00. Teploty pod nulou mohou v nížinách poškodit kvetoucí ovocné stromy. V noci na pondělí meteorologové očekávají teploty od minus dvou do minus šesti stupňů Celsia, při malé oblačnosti a sněhové pokrývce zejména na jihozápadě Čech až kolem minus osmi stupňů.

autoři: iROZHLAS.cz , Von
Spustit audio